Mersin Üniversitesi’nin kayyum rektörü Çamsarı, dört öğrenciye soruşturma açtı

Mersin Üniversitesi’nin özel atama ile gelen kayyum rektörü Ahmet Çamsarı, 29 Kasım 2017’de üniversite öğrencilerinin soruşturmalara karşı yaptığı basın açıklamasını bahane ederek 4 devrimci üniversite öğrencisini hedef aldı ve soruşturma açtı.

10 Ekim katliamının 2. yıldönümü vesilesi ile katliamda yitirdikleri üniversiteli arkadaşlarını ve tüm 10 Ekim şehitlerini anmak, katliamı ve katilleri lanetlemek üzere ajitasyon çeken 3 üniversite öğrencisine soruşturma açılmasına karşın üniversite öğrencileri bir araya gelmişlerdi. Bir araya gelen öğrenciler üç arkadaşlarına destek olmak ve tüm soruşturmaları protesto etmek için 29 Kasım günü Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenlemişti.
Soruşturmalara karşı düzenlenen basın açıklamasına kendi şeref ve haysiyetinin zedelendiği iddiası ile Çamsarı, 4 devrimci üniversiteliye daha soruşturma açtı. Gençlik Komiteleri, FKF, Öğrenci Kolektifi, Öğrenci İnisiyatifi üyesi toplam dört üniversiteliye soruşturma açan Çamsarı’nın basın açıklamasını “yasadışı” ilan etmesi de dikkat çeken bir başka konu oldu.
Soruşturma açılan öğrenciler yakın zamanda konuya dair ortak savunma vererek soruşturmaya karşı tavırlarını birlikte göstereceklerini söylediler.