Mersin’de polis inşaat işçisinin arabasında bulunan Özgürlükçü Demokrasi gazetesini yaktı

Mersin’de polis kontrol noktasında durdurulan aracında bulunan Özgürlükçü Demokrasi’nin yakıldığını belirten Mazlum Cengiz, tepki gösterdiği polisin ‘Hiçbir gazete okuma’ diyerek üzerine yürüdüğünü söyledi. Mazlum Cengiz yaşadıklarına ‘akıl alır gibi değil’ diyerek tepki gösterdi.

Mersin’in Mezitli ilçesinde dün öğlen saatlerinde polis kontrol noktasında durdurulduktan sonra didik didik aranan inşaat işçisi Mazlum Cengiz’in aracında bulunan Özgürlükçü Demokrasi polis tarafından yakıldı. Cengiz, yaşananları şöyle anlattı: “Ehliyet ve ruhsat kontrolü ardından polis araçta bulunan Özgürlükçü Demokrasi gazetesini kast ederek ‘Emekçiler bu gazeteyi siz mi okuyorsunuz?’ diye sordu. Bunun üzerine bende ‘Evet ben okuyorum’ dedim.

‘Niye okuyorsun’ dedi

Polis ‘Niye bu gazeteyi okuyorsun?’ sorusunu yöneltince bende birçok gazeteyi okuduğumu söyledim. Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin yanı sıra Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerini de okuduğumu söyledim. Ardından polisler gereksiz yere tartışmaya başladı.

Gazetemizi polis yakıp yere atmış…

Yaşanan tartışma sonrası arabanın içi didik didik aradı. Adeta arabada suç unsuru olabilecek şeyler aradılar ama arabamda inşaat malzemelerinden başka bir şey yoktu. Arabamda bulunan birçok şeyi indirdiler. Aramadan bir saat sonra başka polisler gelip tekrar arama yaptı. Gazete için ‘yasaklı mı?’ diye sordular. Daha sonra polis gazeteyi yakıp yere attı.”

Polis: Gazete okuma

Tüm bunlar yaşandığı sırada çevrede birçok kişinin olduğunu ifade eden Cengiz, gazetenin yakılması üzerine “Şok Gazetesi’ni okuyayım belki Türkiye’ye uygun bir gazete olur” dediği polisin üzerine yürüyerek “Hiçbir gazeteyi okuma” yanıtı verdiğini söyledi.

Akıl alır gibi değil…

İktidarın muhalif basına yönelik tutumundan dolayı bunların yaşandığını ifade eden Cengiz, “Gündemi takip etmeyen, sorgulamayan ve her şeye onay veren bir insan prototipi yaratmaya çalışıyorlar. Akıl alır gibi değil artık insanların hangi gazeteyi okuyup okumayacağına da onlar karar veriyor” diyerek tepki gösterdi.