Özel | Migros’un tazminatlarını ödemediği işçilerden biri olan Kaya, Makro Market müdürü tarafından darp edildi

Migros’un Makro ve Uyum marketleri satın almasıyla işten çıkarılan 1500 işçiden biri olan Selami Kaya, Alanya Makro Market’te çalışıyordu. Alanya’daki şubede işten çıkarılan 27 kişi arasından tek başına direnen Kaya, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlardan rahatsız olan mağaza müdürü ve yanındaki bir kişi tarafından saldırıya uğradı ve darp edildi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunun Makro Market’te 7 yıldır çalışan Selami Kaya, Migros’un Makro ve Uyum marketleri satın almasıyla 10 Nisan 2018’de işten çıkarıldı ve tazminat hakkı gasp edildi. İstanbul’da Real ve Makro/Uyum Market işçilerinin direnişleri sürerken Selami Kaya da tek başına Alanya’da direnişe geçti. Kirasını ödeyemediği için evden atılan Kaya, çadırını sahil yolu boyunca çeşitli yerlere kurdu ve buralarda hazırladığı dövizler ve işe geri dönmek için başlattığı imza kampanyasıyla direnişini sürdürdü. Atatürk Anıtı’nın önünde basın açıklaması yaptı.

İşten çıkarılan işçilerin tazminatlarını ödemekle yükümlü olan Migros, bayram öncesi yaptığı açıklamada 20 Eylül’de işçilerin tazminatlarının yarısının ödeneceği sözünü vermişti. Selami Kaya, “Migros tarafından bize bir mail geldi ve yüzde 50 haklarınızdan vazgeçerseniz kalan ödemelerinizi yapacağız dendi, bu mail benim çok zoruma gitti. 7 yılın 3,5 yılını hibe etmemi istediler. Ben kabul etmedim, artık dayanamadım. İnsanları öyle bir oyunun içine soktular ki Migros işten atılan insanların bir kısmını kendi bünyesine katıyor, bir kısmını tamamen susturuyor. Dışarıda kalan insanlarsa geçim sıkıntısı sebebiyle çalışmak zorunda kalıyor. Bu insanların durumundan yararlanan Migros ise haklarınızın yüzde ellisinden feragat edin ya da size hiçbir şey vermeyeceğim diyor” diyerek yapılanın vicdansızlık olduğunu söyledi.

Kendi ve diğer insanların hakları için direndiğini söyleyen Selami Kaya “tek başıma olmam başkalarına rahatsızlık verdi” dedi ve sosyal medyadan paylaşımlar yapmaya başladığını ifade etti. Paylaşımlarından birinde mağaza müdürü Özgür Saraçlar’ın ismini vererek ifşa etti ve ardından Kaya’ya yönelik tehdit süreci başladı.

Mağaza müdürü önce baskı yaparak çalışanlar aracılığıyla paylaşımını kaldırması için Selami Kaya’ya ulaşmaya çalıştı. Cevap alamayınca kendisi aradı. “Onlar da sermayenin bir maşası ve gözdağı vermek için yapıyorlar bunları” diyen Kaya, bu kez mağaza müdürünün arkadaşı Gazi Budak isimli kişi tarafından tehditlere maruz kaldı. 29 Eylül’de şu an çalıştığı başka bir market zincirinde mesai saatleri içerisindeyken, Gazi Budak, mağaza müdürü ile beraber Selami Kaya’nın çalıştığı yere gitti. Marketin dışına çekerek Kaya’yı darp ettiler.

Tek böbreğini kardeşine veren Selami Kaya, ameliyat yerinden de darbe aldı. İki gün hastanede yattıktan sonra şu anda durumu iyi olan Kaya, Jandarma’ya şikayette bulundu.

“Yaşamak direnmektir” sözünü hatırlatan Selami Kaya, “bizim için geriye sadece direnmek kaldı. Sermaye, emekçilerin üzerindeki baskısını iyice artırdı. Bunu görmeyen birçok insan var, parası olanlar şu an mutlu ama ileri dönemde onlar da bu konuma gelecekler” diyerek sözlerini bitirdi. Kaya, direniş sürecinde Nakliyat-İş Sendikası’nın da destek olduğunu belirterek “Nakliyat-İş Sendikası olmasaydı gerçekten bu direniş belki de hiç olmayacaktı. Bu bir gerçek. Çünkü yalnız olmadığımı bana gösterdiler ve direncim arttı” dedi.