NATO zirvesinde Trump: Almanya ile konuşmamız gerekecek

ABD Başkanı Donald Trump, NATO zirvesi öncesi görüştüğü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e “Almanya tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor” dedi.

Brüksel’de Avrupa seyahatinin ilk durağı olan NATO Zirvesi’nde konuşan Donald Trump, yanlış yapılan bir dizi petrol ve doğalgaz anlaşmasının Moskova’ya Avrupa’nın en büyük ekonomisi üzerinde çok fazla güç verdiğini söyledi.

Avrupa Birliği üyelerini NATO’nun finansmanına yeterli katkı sağlamamakla suçlayan Trump, bu savını da yinelerken, konuşmasında şunları söyledi:

“Almanya tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor. Enerjisinin yüzde 60 ila 70’ini Rusya’dan ithal edecek, bir de yeni boru hattı var. Siz söyleyin bu uygun mudur? Çünkü bence hiç de değil.

“Bence bu NATO için çok kötü bir durum ve olmaması gerekiyordu. Almanya ile bu konuda konuşmamız gerekecek sanırım.”

“Ayrıca Almanya GSYH’sinin yüzde 1’in biraz üzerinde bir kısmını savunma sanayine harcıyor, ki bence bu da yakışıksız bir durum.”

Trump uzun bir süredir Almanya’yı ve diğer NATO müttefiklerini ABD’nin savunma yetkinliklerine sırtını yaslamakla suçluyor.

Trump: NATO için 40 milyar dolar toplayabiliyoruz, o yüzden Genel Sekreter beni sever

Trump görüşmenin başında da ‘kendisi sayesinde NATO’nun savunma harcamaları için 40 milyar dolardan fazla bir tutarı toplayabildiğini’ söyleyerek “O nedenle bence Genel Sekreter beni seviyor. Beni tek seven o olabilir, bana uyar” ifadelerini kullandı.

Trump zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de görüşecek. Ardından pazartesi günü Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geçerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk kez ikili formatta bir araya gelecek.

Stoltenberg: NATO’nun karar verme hakkı yok

Bu konuda NATO zirvesinde açık ve şeffaf tartışmaların yaşanmasını beklediğini ifade eden Stoltenberg, ‘Kuzey Akım-2 projesi hakkında NATO’nun bir karar verme hakkı olmadığını bunun ulusal bir mesele olduğunun’ altını çizdi.

Trump’ın eleştirdiği ‘Kuzey Akım-2’ adlı boru hattının inşasına siyasi destek veren Merkel, Kuzey Akım-2 parojesinin ‘bir özel ticari girişim’ olduğunu belirtmiş ve Alman vergi mükelleflerinin cebinden proje için para çıkmadığını söylemişti.

Rusya’nın Almanya’ya tedarik ettiği gaz miktarını ikiye katlayabilecek olan ve Baltık Denizi’nin atlından geçen boru hattı, Ukrayna ve Polonya gibi transit ülkeleri saf dışı bırakıyor.

Boru hattına ABD’nin yanı sıra bazı diğer AB üyeleri de karşı çıkıyor.