Newroz Ateşi ‘Faşizm kaybedecek halklar kazanacak’ sloganıyla yakılacak

Bu yılki Newroz takvimi açıklandı. 17 Mart’ta, ‘Faşizm kaybedecek halklar kazanacak’ sloganıyla Silvan’da başlayacak olan kutlamaların finali, 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak. Newroz Ateşi 40 ayrı merkezde yakılacak.

Newroz kutlamaları için heyecan artarken 2018 yılının Newroz programı da netleşti. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından oluşturulan merkezi komisyon tarafından belirlenen takvime göre, 17 Mart’ta Silvan’da başlayacak olan kutlamalar 40 ayrı merkezde gerçekleştirilecek. Kutlamaların finali 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak.

İlgili resim

Oluşturulan takvime göre, 2018 Newroz programı şu şekilde:

17 Mart: Silvan, Kızıltepe, Konya, Siirt, Kocaeli, Antalya, Bingöl, Ardahan.
18 Mart: Batman, Mardin, Suruç, Antep, Bursa, Dersim, Bitlis, Maraş.
19 Mart: Muş, Hakkari, Iğdır, Adıyaman, Ağrı, Ergani.
20 Mart: Malatya, Doğu Beyazıt, Manisa, Karakoçan, Kars, Hatay/İskenderun, Ankara.
21 Mart: Diyarbakır, Van, Urfa, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Nusaybin, Cizre, Yüksekova.

Bu merkezlerin yanı sıra diğer il ve ilçelerde de yerellerin planlaması ve önerileri doğrultusunda programlar çıkartılacak. Bunların da dahil edilmesiyle bu yılki kutlamaların yüzü aşkın merkezde gerçekleşmesi bekleniyor.

Takvimin belirlenmesiyle birlikte birçok merkezde gerekli izinlerin alınması ve hazırlıkların yürütülmesi için tertip komitelerinin oluşturulduğu da öğrenildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı