Newroz İstanbul’da 3 bölgede kitlesel kutlanacak

Foto: Alican Altunbaş

İstanbul Valiliği’nin izin vermemesi üzerine, 21 Mart Salı günü Newroz, 3 bölgede kitlesel bir şekilde kutlanacağı açıklandı.
İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı’nda bugün kutlanmak istenen Newroz’a valilik izin vermemişti.

Bunun üzerine halkın Newroz’u tüm ilçelerde kutlanacağı belirtilmişti.

Yasak kararı sonrası İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nden açıklama
İstanbul Newroz Tertip Komitesi, yeni bir açıklama yaparak bu akşam tüm ilçe ve mahallelerde yurttaşların kendi inisiyatifiyle Newroz’u kutlayacağını, 21 Mart Salı günü ise 3 bölgede kitlesel bir şekilde kutlamaların yapılacağını açıkladı.

21 Mart için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptıklarını söyleyen İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nden Maarif Alparslan, dihaber’e yaptığı açıklamada sonucu beklediklerini dile getirdi.

Valilik’tan olumlu cevap beklediklerini ifade eden Alparslan, akşamları da ilçelerin kendi özgün Newroz kutlamalarının olacağını ifade etti.

Alparslan, “Bütün herkesin özellikle resmi düzeyde başvuru yaptığımız yerlerde izin çıkarsa mutlaka güçlü bir katılım sağlaması gerekir. Herkes ayın 21’inde kendi sloganları ve şarkılarıyla ilçelerinde de kendi Newrozu’nu kutlasın” çağrısı yaptı.

21 Mart’taki Newroz programı

İstanbul’daki 21 Mart günü bölge bölge Newroz kutlamaları şu şekilde:

Birinci Bölge – Sultanbeyli ilçesi Hamidiye Mahallesi ve Kartal Meydan

İkinci Bölge – Sultangazi ilçesi Gazi Şehir Parkı ve Gaziosmanpaşa Mahallesi Karayolları Meydanı

Üçüncü Bölge – Bağcılar ilçesi Kirazlı Mahallesi Metro Meydanı ve Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi Kadriye Moroğlu Lisesi arkası

Yorum Yazın