Nobel Barış Ödülü adayı : 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg  İsveç’te iklim kriziyle mücadele hareketi başlatmıştıi hareket dünya geneline yayılmıştı. Greta, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta, Ağustos 2018’de iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek için okul grevi başlattı ve bir cuma günü okula gitmeyerek  İsveç Parlamentosu önünde oturarak eylem yaptı. İklim değişikliği için “hükümetlere bir an önce harekete geçin” çağrısında bulundu.

Eylem kısa sürede küreselleşti ve Avrupa’nın birçok kentinde öğrenciler okula gitmeyerek iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem yaptı.

Greta, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Sosyalist sol parti üyeleri, genç aktivistin dünya barışına katkısının yadsınamaz olduğunu belirtti. Parti üyesi Freddy Andre Oevstegaard, “Greta’yı aday olarak gösterdik çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir” ifadelerini kullandı.

Greta ayrıca, Time dergisinin “2018’in en etkili gençleri” arasında da seçilmişti.

Greta, aday gösterilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bu adaylıkla onur duydum ve çok müteşekkirim” dedi.