Öğrenci topluluklarından ortak açıklama: Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ bizimdir!

Farklı üniversitelerden 125 öğrenci kulübü ve topluluğu tarafından yapılan ortak açıklamada, ODTÜ’de Ankara Büyükşehir Belediyesi ve rektörlük işbirliğinde gerçekleştirilen doğa katliamına tepki gösterildi. Açıklamada “Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ bizimdir!” denildi.

ODTÜ ormanda binlerce ağacın kesilerek başlayan yol inşaatının “kamu yararı” şeklinde sunulmasına karşı çıkıldığının belirtildiği açıklamada, “Yozlaşmış bir demagojiyle bu meselenin halka ODTÜ karalaması ile birlikte empoze edilmesi ve ODTÜ yönetiminin uzlaşmacı tavrı tarih tarafından unutulmayacak, gerçeklerin üstü yalan ve riyakârlıkla örtülemeyecektir” denildi.

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, ODTÜ’ye yapılması planlanan iki yeni yola dair anlaşıldığı açıklamasının ardından iş makineleri, beraberinde onlarca polis aracıyla birlikte ODTÜ ormanına girdi. Binlerce ağacı kesip yüzlerce kamyonla yangından mal kaçırırcasına kaçırdılar. Daha önceki yol projesinde olduğu gibi okulun kapalı olduğu bir dönemde yangından mal kaçırırcasına başlayan ekolojik katliama dair üniversite yönetimi de bir açıklamada bulunmadı.

ODTÜ öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve emekçilerinin dahil edilmediği bir sürecin sonunda rektörün altına imzasını attığı bu proje özetle ODTÜ’yü ranta kurban etme projesidir. Bu anlaşmadan en çok etkilenecek olanların fikrini almayı dahi gerek görmeksizin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü’nün işbirliğinin sonucu, ODTÜ ormanı lehine kazançlı olduğu havası yaratılan bir mail aracılığı ile öğrencilere duyuruldu. Söz konusu anlaşma sağlandıktan kısa bir süre sonra bir çevik ordusu eşliğinde iş makineleri planlanan İncek yolunda çalışmalara başladı. Bu çalışmanın başlangıcının kasıtlı bir şekilde okulda doğru düzgün öğrenci bulunmadığı bir zaman denk getirilmek istendiği gayet açıktır.

ODTÜ’nün arazisinin “Kamu yararına” denilerek talan edilmesine, Ankara’nın akciğeri olan ODTÜ ormanının yok edilip yerine yol projeleri gibi çeşitli saldırılarla ranta kurban edilmesine karşı çıkıyoruz! ODTÜ’nn bugün sosyal ve kültürel olanaklar açısından birçok eksiği varken bu saldırı üniversite gençliğinin geleceğine dönük bir saldırıdır. Yozlaşmış bir demagojiyle bu meselenin halka ODTÜ karalaması ile birlikte empoze edilmesi ve ODTÜ yönetiminin uzlaşmacı tavrı tarih tarafından unutulmayacak gerçeklerin üstü yalan ve riyakârlıkla örtülemeyecektir. ODTÜ Öğrencileri olarak; ranta, talana ve yağmaya karşı cevabımızı ODTÜ’nün değerlerini, doğayı, bilimi ve insanlığı savunmak için mücadele ederek vereceğiz.