ÖZEL | Kocaeli’nin görünmeyen mahallesi: Tavşantepe

Kocaeli Belediyesi, kentsel dönüşüm projeleri ile zaman zaman gündeme gelmiş ve halktan büyük tepki toplamıştı. Kocaeli Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın son projelerinden biri ise Tavşantepe mahallesi oldu. Barış Önce ve Mahmut Altıntaş da son yıkım çalışmaları ile birlikte gündeme gelen Tavşantepe mahallesine gitti ve oradaki vatandaşlar ile konuyla ilgili konuştu.

‘Belediye başkanı sadece seçim zamanlarında mahalleye geliyor’

Bir mahalleli, mahallenin durumuna dair konuşurken belediye başkanının sadece seçim zamanları mahalleye geldiğini, mahallenin ara sokaklarının kötü durumda olmasına rağmen muhtar ve belediyenin mahalle ile ilgilenmediğini söyledi. Mahallede yaşayan başka bir vatandaş ise çocukların oyun oynayabileceği herhangi bir park, insanların yaşam seviyesini yükseltecek bir takım yapılandırmaların da kendi mahallelerinde olmadığını dile getirdi.

Geçim kaynağı hurdacılık, mendil ve çiçek satmak gibi işler olan bir diğer mahalleli ise toplumda Romanlara dair bir ön yargı olduğunu belirterek ekliyor “İŞKUR’a yapılan başvurularda çok az Roman alınıyor, alınanlar da geçici olarak çalıştırılıyor”

“Yeniden yapılanma projesi” 4 yıl önce belediye başkanına verilmiş

Mahallenin durumu ve neler yapıldığına dair bilgi almak için mahalle muhtarı İbrahim Efe ile bir görüşme gerçekleştirdik. Efe, mahallenin durumuyla ilgili çok fazla konuşmazken mahallenin yeniden yapılandırılması için 4 yıl önce belediye başkanına projelerini sunduklarını, başkanın da projeyi aldığını ifade etti. Ancak mahalle ile ilgili hiçbir düzenleme yapıldığı görülmemekte.