Özyeğin ayakta: Ne ÖZÜ şirket ne biz müşteriyiz

Özyeğin Üniversitesi öğrencileri yurtlara gelen zamlar sonucu birleşerek forum kararı aldı.

Son aylarda özellikle ÖDTÜ Üniversitesi’nde şenliklerin iptali ile beraber başlayan üniversite hareketlerine bir yenisi daha eklendi. Özyeğin Üniversitesi’nin zaten hali hazırda bir öğrenci tarafından karşılanması zor olan yurt fiyatlarına gelen anormal zamları açıklaması ile, üniversitedeki öğrenciler dün ÖZÜ Post isimli Facebook grubu üzerinden haberleşerek bugün saat 17.30’a forum kararı çıkarttı. Yine öğrenciler tarafından kullanılan Twitter hesabı, ÖZÜ Dayanışma’nın paylaştığı bilgilere göre en ucuz yurdun yıllık ücreti 1.900 TL zamlanarak, 5.400 TL’den 7.300 TL’ye çıkartıldı. Yurt fiyatları, zamlanmış hali ile 26.000 TL’yi bulurken bu ücretlere ulaşım ve yemek bile dahil değil.

Artan yurt fiyatları ile birlikte yine bir öğrenci tarafından karşılayamayacak ya da çok zor karşılanacak yükseklikteki yemek ve ulaşım ücretleri de gündemleşti. Öğrencilerin yaptığı kaba hesaba göre; yurtta kalıyorsanız, ayda 20 kez Altunizade’ye gidiyorsanız -kampüs çevresinde sinema, tiyatro vb sosyal alanlar bulunmadığı için çok küçük ihtiyaçlarınızdan lüks tüketimlerinize kadar farketmesizin en iyi ihtimalle Altunizade’ye gitmeniz gerekiyor- ve günde 3 öğün yemek yiyorsanız başka hiçbir harcama yapmazsanız bile üniversiteye ödediğiniz aylık ücret en az 1826 TL’yi buluyor.

Ortaya çıkan korkunç tabloyu daha detaylı haliyle inceleyebilirsiniz;

Tüm bu sorunlardan kaynaklı olarak Özyeğin Üniversitesi öğrencileri, “Ne OzU şirket ne biz müşteri! Burası üniversite, biz öğrenciyiz!” diyerek bütün öğrencileri saat 17.30’da Nero önündeki çimlerde tartışmaya, çözüm üretmeye ve insiyatif almaya çağırıyor.