Para yetişmiyor: Diyanet, sekiz yılda 40.8 milyar lira harcamış

Diyanet’e ayrılan paranın, 2017’de 7 milyar liraya çıkarıldığı öğrenildi. Diyanet, son sekiz yılda da tam 40.8 milyar liralık harcama yapmış.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl yayınlanan faaliyet raporları, başkanlığa yasayla verilen bütçeyi, yıl içinde eklenen ve düşülen ödeneklerin toplamını ve yıl sonunda harcanan toplam parayı gözler önüne serdi.

Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılında 2 milyar 650 milyon 530 bin lira olan bütçesini 2017 yılında 6 milyar 867 milyon 117 bin liraya çıkardı. Başkanlık, bütçesini de sekiz yılda yaklaşık 4.2 milyar lira artırdı.

Sekiz yılda bütçe kanunuyla kasasına toplam 38.8 milyar lira koyan Diyanet’e, her yılın içinde eklenen ve düşülen ödeneklerden sonra toplam 37.3 milyar tam ödenek ayrıldı.

Bu ödeneğe karşılık gerçekleştirilen hizmetler sonucunda Diyanet sekiz yılın sonunda 40.8 milyar lira harcama yaptı. Sekiz yılda bütçe kanunlarıyla kendisine verilen ödenekten 1.9 milyar lira fazla harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl hazırladığı raporlarda kısıtlı bütçeden şikayetçi oldu.