Putin’e destek %14 azaldı: Rusya’da 30 kentte emeklilik yaşı protestosu

Rusya’da yaklaşık 30 kentte hükümetin emeklilik yaşını kademeli olarak erkeklerde 60’tan 65’e, kadınlarda da 55’ten 63’e çıkarma planını protesto için gösteriler düzenlendi. Putin’e destek iki hafta içinde %14 azaldı.
Hükümetin Dünya Kupası’nın başladığı gün açıkladığı karar üzerine yaklaşık 30 kentte protesto gösterileri başladı.

Hükümet kararın, ülkenin iş gücünün giderek küçülmesinin yarattığı sorunlarla baş etmek için alındığını söylüyor. Ancak sendikalar, birçok kişinin emekliliğini görecek kadar yaşamayacağını savunuyor.

Navalni: Reform adı altında on milyonlarca kişinin hakları çalınıyor

Sibirya’nın Omsk kentindeki gösteriye yaklaşık üç bin kişi katıldı.

Diğer kentlerdeki protestoların daha küçük çaplı olduğu belirtiliyor.

Gösterilere muhalif lider Aleksei Navalni’nin destekçileriyle sendikacılar, Komünistler ve milliyetçi gruplar da destek veriyor.

Navalni, Twitter mesajında emeklilik yaşının artırılmasını “Gerçek bir suç” olarak tanımladı, “Reform adı altında on milyonlarca kişinin hakları çalınıyor” dedi.

Twitter’de protestolara ilişkin fotoğraflar yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Rusya’da yaşam beklentisi
Dünya Sağlık Örgütü Rusya’da erkekler için ortalama yaşam beklentisi 66, kadınlar içinse 77 olarak açıklıyor. Buna bağlı olarak ise gösterilerde “Bu kadar uzun yaşamayacağım” ve “Ölüler için değil, yaşayanlar için emeklilik” sloganları atılıyor.

Bir kamuoyu araştırması Rusların yüzde 80’inin emeklilik yaşının artırılmasına karşı olduğuna işaret ediyor.

Moskova’da yayımlanan Moskovski Komsomolets gazetesi, bunun ‘Putin’in 20 yıllık iktidarındaki en tehlikeli ve riskli reform olduğunu” yazdı.

Bir başka kamuoyu yoklamasına göre de Putin’e destek bu önerilerin açıklamasından sonraki iki hafta içinde 14 puan azalarak yüzde 64’e geriledi.

Kaynak: BBC Türkçe