Rektörlük yalanladı, öğrenciler “itiraf kaydı var” dedi

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tınaztepe’ye taşınmak isteniyor. Öğrenciler rektörlük için yapılan binaya taşınma kararına tepkili. Rektör olanakların aynı şekilde kalacağını söylerken, öğrenciler açıklamanın yalan olduğunu söyleyerek Dekan’ın itiraf kaydının bulunduğunu belirtiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’de bulunan kampüsünün Tınaztepe’ye taşınmak istenmesi üzerine öğrenciler sosyal medya çalışması başlattı. Taşınacakları binanın GSF için uygun olmadığını, eğitim haklarının engellendiğini belirten öğrenciler binanın zaten rektörlük olarak inşa edildiğini ifade ettiler.

Rektörlük, kamuoyu baskısı ile açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada, öğrenciler kurumu yıpratmakla suçlanırken binanın GSF için uygun olduğu belirtildi. Rektörlüğün açıklamasına öğrencilerden cevap gecikmedi.

Rektörlüğün açıklamasında yer alan siyasi vurguya dikkat çeken öğrenciler, “Rektörlüğün, siyasi bir partinin milletvekilinin yaptığı açıklama üzerinden sadece eğitim haklarını talep eden biz öğrencileri belirli bir siyasi çizgiye iterek, bunun üzerinden kamuoyunu yanıltabileceklerini düşünmeleri oldukça komiktirdedi.

Öğrencilerin vurguladığı diğer bir nokta ise taşınılacak binanın uygun olmadığına dair Dekan’ın açıklaması oldu. Öğrenciler rektörlüğün uygun olduğunu söylediği binanın, Dekan tarafından uygun olunmadığının söylendiğini ve görüntülerinin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin açıklamasının tamamı:

Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservatuarımızın bulunduğu yapıların depreme dayanıksız olduğu konusunda bahsi edilen raporlar kesinlikle fakülte mensupları ve kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Dekan ve dekan sekreterinin fakültemizde gerçekleştirilen toplantıda Tınaztepe’de yer alan ve taşınması planlanan binanın gerekli şartları sağlamadığına dair yapmış olduğu itirafın görüntü kaydı mevcuttur. Öncelikle, öğrencilerin aklıyla alay ettiğiniz bu tavrın devamı halinde kamuoyu ile paylaşmaktan çekinmeyeceğimizi hatırlatırız.

Tüm bunlara ek olarak, resmi yayın organınız üzerinden paylaştığınız ve düne kadar erişilebilen, fakültenin taşınmayacağına dair yaptığınız açıklamanın, bugün itibariyle neden yayından kaldırıldığını da fakülte öğrencileri olarak merak etmekteyiz. Elinizde bulunduğunu söylediğiniz raporların, bu açıklamayı yaptığınız tarihler içinde bir geçerliliği bulunuyor muydu? Şayet böyle bir durum söz konusu değilse, yaptığınız yazılı açıklamanın neden kaldırıldığına dair yeni bir açıklama yapmanız, fakülte öğrencileri ve akademisyenleri açısından zorunluluk taşımaktadır.

Rektörlüğün, siyasi bir partinin milletvekilinin yaptığı açıklama üzerinden sadece eğitim haklarını talep eden biz öğrencileri belirli bir siyasi çizgiye iterek, bunun üzerinden kamuoyunu yanıltabileceklerini düşünmeleri oldukça komiktir. Bizim taleplerimiz bellidir; taşınmamız gerektiğini kanıtlayan belgeler ve raporların kamuoyu ile paylaşılması veya Güzel Sanatlar Fakültesi eğitiminin sürdürülebilirliğine imkan sağlayacak şartlar ve ortamdır.

Bugün yaptığınız açıklama içerisinde rektörlük binası olarak tasarlanan, içerisinde sahnesi, stüdyosu, atölyeleri bulunmayan bir yapıyı her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde dizayn edileceğini söylemeniz, tüm bu bilgiler ışığında düşünüldüğünde gerçeği yansıtmamaktadır. Güzel sanatlar fakültesi öğrencileri olarak bir kez daha anayasada bulunan eğitim/öğretim hakkı maddesini ihlal ettiğinizi hatırlatarak bu yanlıştan bir an önce dönmeniz konusunda sizi uyarıyoruz.