“Rüzgâra boyun eğin, zamana değil!” diyen devrimci bir genç: Utku Güney Arıkan

90’lı yıllarda Ankara Üniversitesi DTCF’de okuduğu sırada o dönem üniversiteleri kuşatan öğrenci hareketinde yer almış Utku Güney Arıkan, 15 Kasım 2018 günü yaşamını yitirdi. 21 Kasım’da cenazesi toprağa verilen Arıkan için DTCF’den yoldaşları bir metin yayımladı.

Yoldaşlarının yayımladığı ve Utku Güney Arıkan’ın hayatını, kendisini anlatan metnin tamamı şöyle;

Utku yoldaşımız, 7 kasım 1979 tarihinde Ankara iline bağlı Şereflikoçhisar ilçesinde TÖB-DER üyesi devrimci öğretmen olan anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesinden, babası ise Ankara iline bağlı Gölbaşı ilçesinin Tatar köyü olan Ahiboz Köyündendir.

Anne ve babasının görevi nedeniyle yaşadıkları Şereflikoçhisar Zafer İlkokulunda başladığı pkuluna Ankara Şehitlik İlkokulunda, ortaokulu Ankara Cebeci Ortaokulunda bitirmiştir. Lise öğrenimini ise Ankara’nın Altındağ ilçesindeki tarihi Ankara Lisesinde tamamlamıştır.

1997 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Antropoloji Bölümünde başladığı lisans öğrenimini 2003 yılında tamamlayarak mezuniyetinin hemen sonrasında Diyarbakır Bismil’deki Körtik Tepe ve Hakemi Use Neolitik Dönem olmak üzere çok çeşitli arkeolojik kazılarda Paleoantropolog olarak görev almıştır. Daha sonra tren yolu, otoyol, petrol ve doğalgaz boru hatları gibi büyük çaplı projelerde, saha içinde kalacak olan tarihi yapılar ile tarihi yerleşim alanlarının tespit edilmesi, yüzey araştırmaları ve kurtarma kazılarında proje asistanlığı görevini yürütmüştür.

2005 Hakemi Use kazısında tanıştığı Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu Gülsüm Çakır’la 2010 yılında hayatını birleştirmiş ve 2011 yılında kızı Tuya Toprak dünyaya gelmiştir.

2014 yılında eşi ve kızı Tuya Toprak ile birlikte Türkiye’den ayrılıp İsviçre’de yaşamaya başlamış, gündüzleri bir anaokulunda yardımcı öğretmen olarak çalışarak hayatını sürdürmüştür.

Utku, 15 Kasım 2018 Perşembe günü saat 23.30 sıralarında yaşama veda etti. 21 Kasım 2018 Çarşamba günü Türkiye’ye getirilen cenazesi Ankara iline bağlı Gölbaşı ilçesinin Ahiboz köyünde ailesi, akrabaları ve arkadaşlarından oluşan kalabalık bir cenaze töreniyle toprağa verildi.

Utku, içerisinde yaşadığı aile ortamının da etkisiyle sol-sosyalist düşüncelerle çok erken yaşlarda tanışmıştır. Lise öğrenimi sırasında Devrimci Yol geleneğinden gelen gruplarla birlikte hareket etmeye başlamış ve kısa hayatının sonuna kadar da bu düşüncelerinden vazgeçmemiştir. Lise yıllarından itibaren Ankara’da Utku’nun içerisinde yer almadığı bir etkinliğe rastlamak neredeyse olanaksızdı. Utku bir yandan DTCF’deki faşist yapılanmanın geriletilmesinde gözü pek ve kahramanca bir tutumla tüm eylemlerde en ön saflarda yerini alırken bir yandan da dönemin koşullarına uygun devrimci bir gençlik hareketi yaratmak için yoğun bir çaba içine giren, söylediğini yapan, samimiyetiyle insanları etkileyen kişiliği ile kendisini fark ettirirdi.

Kısaca özetlemek gerekirse inanmış bir sosyalist, inanmış bir devrimci genç olarak yaşamış ve yine inanmış bir sosyalist, inanmış bir devrimci genç olarak hayata veda etmiştir.

“Rüzgara boyun eğin, zamana değil” diyen genç bir devrimci sonsuz yolculuğuna çıktı.

Ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun…

96′ DTCF İletişim Kurulu