Şair Selah Özakın, Nuriye ve Semih için Abbasağa Parkı’nda oturma eylemine başladı

Biri 76 diğeri 73 yaşında olan iki şair, Abdullah Nefes ile Selah Özakın tutuklanan ve bugün 82 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılması için süresiz açlık grevi eylemine başlayacaklarını açıklamışlardı. Sağlık sorunları sebebiyle açlık grevinden vazgeçmek zorunda kaldıklarını belirten Selah Özakın yeni bir açıklama yayınlayarak eylemlerini Gülmen ve Özakça serbest bırakılana kadar Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda oturma biçiminde devam ettireceklerini belirtti.

Selah Özakın’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Şöyle dönüp bakıyoruz yakın geçmişe. Ne çok hak, ne çok özgürlük, ne çok insan kaybetmişiz!
Sanmışız ki hakkı, özgürlüğü hayatı gasp edilenlerden uzak durursak, kurtarırız paçamızı.
Sanmışız ki bizden uzak kalır bu gasplar.
Sanmışız ki
Hayır! Kurtarmak zorundayız kendimizi bütün bu sanmalardan!
Hayır! Çünkü her geçen gün, daralmakta etrafımızı saran zulüm, baskı ve şiddet çemberi!
Hayır! Çünkü devlete egemen olan zihniyet, her geçen gün, halkı sindirmeye, korkutmaya ve yıldırmaya kullanmakta ele geçirmiş olduğu gücü!
Bunun en son örnekleri, ekmeklerini katıksız emekle kazanmakta olan Semih ve Nuriye öğretmenlerin başlarına gelenlerdir.
Aslı astarı olmayan, uydurma denilebilecek nedenlerle işleri, ekmekleri, onca emek harcayarak elde etmiş oldukları meslekleri ellerinden alındı.
Bu hakları gasp edilmiş öğretmenlerin başvurabilecekleri bütün mercilerin kapıları, birer birer yüzlerine kapanmış.
Ve denedikleri bütün yolların çıkmaz sokağa dönmesinden sonra, mahkûm edilmiş oldukları açlığı görünür kılmak için açlık grevine başlamışlar.
Her gün karakola gidip imza vermelerine rağmen, açlık grevlerinin, öyle bir iki gün sonrasında değil, tam altmış üçüncü gününde, evleri basılarak gözaltına alınmışlar.
Aynı kuşağın insanları, birbirinden habersiz iki insan, iki şiirci, yazar, iki eski dost, yaşamlarının ve alınteri, dirsek teri, bilinç teri ürünü olan dizelerinin onuru gereği saydıklarından, birlikte bir şeyler yapmaya ve bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa, bu insanlık onurunun çiğnenip yok edilmeye çalışılmasına karşı durmaya karar verdiler.
Yaşları gereği ki Abdullah Nefes yetmiş altı, Selah Özakın yetmiş üç yaşındadır, karar almış oldukları Nuriye ve Semih öğretmenler BIRAKILANA DEK sürecek olan açlık grevi ile karşı duruş davranışlarını, sağlık sorunlarından ötürü, oturma eylemine çevirmek zorunda kaldılar.
Ankara’da yaşamakta olan Abdullah Nefes, direnişe başlayacağı yeri, günü ve saati daha sonra bildirecek.
İstanbul’da yaşamakta olan Selah Özakın, Pazartesi günü saat 13:00’da, Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda protesto eylemlerine başlayacak.