Seçimler bitti, ‘halkın enflasyonu’ hızla arttı

Birleşik Kamu-İş’in Birimi olan Kamu-Ar’ın yaptığı ‘Hakkın Enflasyonu’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Nisan ayında gıda fiyatları önceki aya göre yüzde 6.22 oranında arttı.

Kamu-Ar’ın Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derledikleri fiyatları esas alarak yaptığı ‘Halkın Enflasyonu’ araştırması sonuçları açıklandı. Açıklamada seçim öncesi fiyatların belirli bir seviyede tutulduğu sonrasında ise hızlı bir artışın yaşandığı vurgulandı.
Nisanda gıda fiyatları bir önceki aya göre ortalama yüzde 6,22 oranında artış kaydederken gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 58,99’a kadar çıktı. Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin ise 100 liralık harcamasının 13 lirasını gıda için ayırdığını gösterdi.

Yoksulun gıdası ekmek, zenginin gıdası et
Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor.
Ayrıca TÜİK’in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et, balık ve deniz ürünleri oluşturuyor.