Seçimlerde 30 bin kadın oy kullanamadı

Seçimlerde sığınma evlerinde kalan 30 bin kadın oy kullanamadı. Avukat Şükran Eroğlu, taşınabilir sandık götürülerek bu sorunun çözülebileceğini belirtti.

31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 48 milyon seçmen sandık başına giderken sığınma evlerinde kalan 30 bine yakın kadın bu seçimde oy kullanamadı. Kadınların, adreslerinin öğrenilebileceği korkusuyla oy kullanamadığı belirtildi.
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu konunun çözümü için öneri getirdi. Eroğlu, sorunun ‘taşıma sandık’la çözülebileceğini belirterek “Çünkü bir sığınmaevindeki kadın zaten ciddi güvenlik korkusu, endişesi ve tehlikesi nedeniyle orada yaşıyor. Dolayısıyla kalkıp da, oradan çıkıp, tekrar kendi olduğu yere gitmesi riskli. Orada her an tanıdık biriyle ya da eşi tarafından takip edilerek ya da yakını tarafından, aile bireyi tarafından takip edilerek ciddi bir olay yaşaması mümkün” değerlendirmesinde bulundu. Baro olarak şiddet önleme ve izleme merkeziyle görüştüklerinde bu konuda bir takım önlemler alınacağını ve belki de bu tarzda taşınabilir sandıkla oy kullandırılacağının beyan edildiğini anlatan Eroğlu “Ama bu seçimde de sanıyorum bunu sağlayamadılar” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar