SES Diyarbakır Şubesi, yaşanan mobbinglere karşı basın açıklaması gerçekleştirdi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na (ASPB) bağlı Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde sağlık emekçilerine yönelik yapılan mobbing ve ayrımcılığa karşı basın açıklaması yaptı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na (ASPB) bağlı Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şube binasında yapılan açıklamayı, ASPB Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde görevli SES İşyeri Temsilcisi Şiyar Güldiken yaptı.

“Emekçilerin sorunları çözülmüyor”

Sosyal hizmetlerin doğru uygulanmamasının yanı sıra sosyal hizmet emekçilerinin de sorunlarının gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Güldiken, “Sosyal hizmet alanında yıllardır uygulanan politikalar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulması ile sosyal hizmetlerin yeniden yapılandırılması kapsamında yapılan uygulamalar, Bakanlığın yerel yöneticilerinin eliyle sosyal hizmet emekçilerinin yaşadığı sorunları çözmek bir yana bunları daha da derinleştirmiştir” dedi.

“Bölge hassasiyetini tanımayan irade”

Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet alanında hiçbir deneyimi ve bilgisi olmayan, bölgeyi tanımayan, bölge hassasiyetini taşımayan bir idare tarafından yönetilmesinden kaynaklı sorunların daha da derinleştiğini vurgulayan Güldiken, “Mevcut İl Müdürü tarafından daha nitelikli bir sosyal hizmet için çalışanların görüş ve önerileri dikkate alınmadığı gibi iş barışını hiçe sayacak uygulamalar yapılmaktadır” dedi.

“Sendikamız üyelerine mobbing uygulanıyor”

Tüm çalışanlara tarafsız bir şekilde davranılması gerektiğini vurgulayan Güldiken, “Aksine sendikamız üyelerine yönelik ciddi bir mobing uygulanmakta ve ayrımcılık yapılmaktadır. Yaşanan sorunlara ilişkin defalarca bakanlık ve valilik yetkililerine çağrıda bulunmamıza rağmen bu konuda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Yetkililerin bu sorunlar karşısında duyarsızlığı mevcut İl Müdürü sahip olduğu ‘yetkileri’ ‘ hak’ olarak görmekte, bu yetkisini personele karşı mobing ve ayrımcılık olarak kullanmaktadır” diye konuştu.

Güldiken, kadına yönelik şiddetin engellenmesi için yapılan eğitimcilerin eğitimine SES üyelerinin gönüllü olmasına rağmen eğitime dahil edilmediğini ve katılımlarının da engellendiği söyledi. Güldiken, özellikle toplum açısından hassas kurumlarda çalışan emekçilerin ve bu kurumdan hizmet alanların hakkını savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı