Şili’de 45 yıl önce devrimci müzisyen Victor Jara’yı katleden askerlere hapis cezası

1973’te Şili’de gerçekleşen askeri darbe sırasında devrimci müzisyen Victor Jara’yı katleden askerlere, tam 45 yıl sonra ceza verildi. Davada 8 eski askere 15 yıl 1 gün, cinayeti örtbas eden bir eski yetkiliye de 5 yıl hapis cezası verildi.

Davada, 8 emekli askerin Victor Jara ve eski hapishaneler yöneticisi Littre Quiroga Carvajal’in ölümünden sorumlu tutulduğu belirtildi. Bir yetkiliye ise suçu gizlemeye yardımcı olmaktan 5 yıl hapis cezası aldı.

11 Eylül 1973 yılında Şili’de sosyalist Salvador Allende hükümetine karşı General Augusto Pinochet liderliğinde yapılan askeri darbe sırasında müzisyen ve akademisyen Victor Jara tutuklandı ve birçok yoldaşı gibi Şili Ulusal Stadyumu’nda işkence gördü. Bir daha gitar çalmaması için elleri kırılan Jara, 16 Eylül’de kurşunlanarak katledildi. Öldürüldüğünde 40 yaşında olan Jara’nın vücudundan 44 mermi çıktı.

Pinochet’nin 1990 yılına kadar süren askeri diktatörlüğü döneminde Şili’de en az 3300 kişi katledildi ve 28 bin kişi devlet işkencesinden geçirildi.