Soma Davası’nda karar duruşması bugün gerçekleşiyor

13 Mayıs 2014 yılında 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın 22. duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kararın çıkmasının beklendiği bu duruşmaya madenci aileleri, avukatlar ve kitle örgütleri katılma ve dayanışma çağrısında bulundu.

Bundan 4 yıl önce, 13 Mayıs 2014’te 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği katliamın davası, mart 2015’te mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle başladı. Aralarında Soma Patronu Can Gürkan’ın da bulunduğu 5’i tutuklu, 51 sanığın yargılandığı davada, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ise tutuksuz yargılanıyor.

Davanın 22. duruşması ise bugün saat 09.00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Adalet talep eden aileler ve avukatlar, adil bir yargılama için kamuoyu baskısının etkili olduğunu belirterek herkesi ailelerin hak arama mücadelesine destek vermek için davaya katılmaya çağırdı.

Cagdas2 Hukukçular Derneği yazılı bir açıklama yayımlayarak şöyle dedi;

SOMA DAVASINA ÇAĞRIMIZDIR

Dört yıl önce, 13 Mayıs 2014 günü Soma’da 301 maden işçisinin ölmesine, 162 kişinin yaralanmasına sebep olan bir katliama tanıklık ettik.
O günden beri dinmeyen ve duruşma salonlarında duyduğumuz feryatlarla her an daha fazla öfkeye dönüşen kararlılıkla takip ettigimiz Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılamanın artık sonuna geldik.

Katliamın ilk gününde duyduğumuz acı ve sahiplenme hissini, asla unutmayacağımıza dair sözleri bir kez daha anımsayarak; bu kez KARAR DURUŞMASINDA acılı ailelerinin yanında olalım.

Bu dava elbette bir son olmayacak, ancak bu kölelik düzenine karşı yürüttüğümüz mücadelede önemli bir adım olacaktır.

Herkesi Soma’ya, yitirdiklerimize ve kendi geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz!
Herkesi 19 Haziran Salı günü saat 09.00’da görülecek davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Çağdaş Hukukçular Derneği