Soylu aradı, gözaltı işlemi durdu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastine ait görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de yayımlanmasından dolayı TRT 1 Haber Sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polisler Soylu’nun talimatıyla geri çekilmiş.

Savcılığın 16 Temmuz’da hakkında gözaltı kararı çıkardığı TRT 1 Haber Sunucusu Erhan Çelik’in 17 Temmuz’da evine giden polislerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i arayarak talimat vermesiyle geri çekildiği öğrenildi. Soylu’nun müdahalesinin ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, Erhan Çelik ile ilgili Emniyet’e “çok ivedi” yazı göndererek, “İlgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesini” istedi. Erhan Çelik’in de arasında bulunduğu 4 TRT 1 Haber çalışanına bu nedenle gözaltı işlemi yapılmazken, kameraman ve montajcının arasında olduğu alt düzeydeki 6 çalışan bir gece gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Erhan Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutulmuş

Kameraman ve montajcı gibi alt kadrodaki çalışanların gözaltına alınmasına karşın TRT 1 Ana Haber Sunucusu Erhan Çelik’e aynı yöntemin uygulanmamasında siyasi müdahalenin etkili olduğu ortaya çıktı. TEM polisleri, 17 Temmuz’da Erhan Çelik’in İstanbul’daki evinden içeri girdiği sırada Ankara Emniyeti’nden telefon geldi. Ankara Emniyeti’nde görevli üst düzey polis şefi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aradığını, operasyonu durdurmalarını ve gözaltı işlemini yapmamalarını söylediğini iletti. Görevli polisler ise “Eve girdik, operasyonu tamamlamadan çıkamayız” yanıtını verince, karşıdaki Emniyetçi “o zaman tutanak tutun çıkın” dedi. Polisler, Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutup buradan ayrıldı.

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, İstanbul Anadolu Savcılığı’na 17 Temmuz tarihli “çok ivedi” ibareli bir yazı yazarak Çelik’e yönelik gözaltı yapılması talimatını geri çekti. Çelik’in gözaltına alınmasına ilişkin savcılığın 16 Temmuz’daki talimatına işaret edilen yazıda, “İlgili yazı ile yakalanarak gözaltına alınması istenilen Erhan Çelik isimli şahsın belirtilen adreste bulunamadığı yönünde kolluk görevlileri tarafından bilgi verildiği, buna ilişkin tutanık tutulduğu öğrenilmiş olmakla, ilgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim” denildi.