SpaceX’in yaptığı dünyanın en güçlü roketi spor arabalı test uçuşunda başarıyla kalktı

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın girişimiyle bugün dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

ABD’nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği aya giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderildi.

Kalkışta kullanılan roketlerden üçü başarıyla dünyaya geri inerken bir tanesi iniş sırasında arıza yaşadı.

Elon Musk, üçte iki oranının da başarı olduğunu söyledi. Musk kalkıştan önce, test uçuşununun riskli olduğu, başarı ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirtmişti.

Tesla’da uzay yolculuğu

SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya taşıdı. Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen, Starman isimli cansız bir manken oturtuldu.

Spor araba Mars’ın yörüngesine yerleştirilirken, Tesla’nın radyosu David Bowie’nin Space Oddity şarkısını çalmaya ayarlandı.

Musk’ın spor arabasını taşıyan kapsülün Mars yörüngesine doğru başarıyla ilerleyip ilerlemediği kalkıştan 7 saat sonra anlaşılacak.

Gökbilim tutkunları ise, YouTube’da canlı verilen görüntülerle cansız manken Starman ve Tesla aracının uzayın derinliklerindeki yolculuğunu izleyebildi.

Kaynak: BBC Türkçe