Sur halkı direndi, yıkım durdu: Halk valiliğe yürüyecek

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Alipaşa ve Lalebey mahalleleri için yıkım kararı alınmıştı. Bu iki mahallede de sabah saatlerinde sular kesildi.  Sular kesildikten DİSKİ’ye ait kepçeler mahalleye girmeye çalıştı. Bunu üzerine halk kepçelerin önüne geçerek direniş başlattı.  Suların kesilmesine tepki gösteren kadınlar, mahalleyi ablukaya olan polislere, “Evlerimizden çıkmıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Saatlerce kepçelere karşı çıkan halkın direnişi galip geldi ve hem polisler hem de kepçeler mahalleden ayrıldı. Sabah saatlerinde kesilen sular da bir süre sonra akmaya başladı.

Sur halkı valiliğe yürüyecek

Mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini talep eden Sur halkı, evlerinden çıkmamakta kararlı. Mahalleye giren polis ekipleri mahalledeki halka pazartesi gününe kadar süre verirken, halk buna karşı pazartesi günü saat 10.00’da toplanarak valiliğe yürüme kararı aldı. Suların kesilmesini vicdansızlık olarak değerlendiren halk, yılmayacaklarını belirtti.

‘Bizi ezmeden mahalleye giremezler’

Yaşananlara tepki gösteren Alipaşa Mahallesi’nde oturan Kafiye Sun, “Şunu iyi bilsinler ki evimden çıkmam. Evimi yıksalar dahi çıkmam. Bizlere güçleri yetmiyor diye suları kesmişler. İnsanların çay yapacak suları yok. Kepçe ve polisler ile girmeye çalıştılar. Bizi ezmeden mahalleye giremezler. Bugün direndik yarın gelseler yine direniriz. Pes etmeyeceğiz” dedi.

‘Kepçenin altına girerim evimi terk etmem’

Gerekirse kepçenin altına gireceğini ama yine de evini bırakmayacağını dile getiren Safiye Yıldız ise, “Bugün geldiler gördüler evimizi bırakmadık. Bir olacağız evimizi terk etmeyeceğiz. Sonuna kadar elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bundan sonra direnmek var pes etmek yok. Pazartesi de valiliğe yürüyeceğiz. Sur’un yıkılmasını istemeyen herkes gelsin. Bugün burası yıkılır, yarın sıra diğer evlere gelir. Buna engel olsunlar” diye konuştu.