Suriye ordusuna bağlı ikinci konvoy Afrin’e geçti

Suriye ordusuna bağlı Halk Güçleri’nin bir kısmı daha Afrin’e doğru yola çıktı. Tayyip Erdoğan’ın “geri döndüler” dediği ilk konvoy ise Afrin sınırındaki çatışmalı bölgelerde konuşlanmaya başladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusuna bağlı Halk Güçleri’nin bir kısmının daha Afrin’e doğru yola çıktığını duyurdu. Haberde TSK’nin ve ÖSO’nun saldırılarına karşı koymak, bölge ahalisine yardım ve destekte bulunmak için Halk Güçleri’nden yeni birliklerin Afrin’e ulaştığı belirtildi.

Suriye ordusuna bağlı Halk Güçleri milislerinin dün (20 Şubat) Afrin’e girmesinin ardından TSK askeri konvoyun geçiş güzergahını karadan ve havadan bombalandı. Saldırının ardından konuşan Tayyip Erdoğan Suriye ordusuna bağlı güçlerin Afrin’e girişi ilgili soruyu “Topçu ateşi yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar” diyerek yanıtladı.

Ancak engelleme girişimlerine rağmen Halk Güçleri Afrin’e giriş yaptı ve Afrin kent merkezinden video paylaştı. Bugün ise ikinci konvoyun yola çıktığı SANA tarafından duyurulurken, ilk konvoy Afrin-Türkiye sınırındaki çatışmalı bölgelere yerleşmeye başladı. Halk Güçleri Afrin savaşı başladığı günden beri TSK ve TSK destekli cihatçıların ateşi altında kalan Cinderes’e ulaştı.

Kaynak: Sendika.Org