Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu anıldı: İstanbul ve Ankara’da çok sayıda gözaltı

20 Temmuz 2015’te çocuklarla dayanışmak için Kobanê’ye doğru yola çıkmak amacıyla Urfa’nın Suruç ilçesinde toplandıkları sırada IŞİD ve devlet işbirliği ile katledilen 33 düş yolcusu, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir çok ilde anılıyor.

Rojava Devrimi sonrası halkla dayanışma amacıyla Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonunun (SGDF) çağrısı sonucu Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan gençler, 20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD tarafından canlı bombalı saldırısına uğramış ve Amara Kültür Merkezinde yapılan basın açıklaması sırasında 33 kişi katledilmiş, 100’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Suruç, aynı zamanda Türkiye halkları açısından bir dönüm noktası olmuştu.

Katliamın üzerinden bugün, tam 3 yıl geçti fakat katliam sonrası aileler ve gençlik örgütleri tarafından başlatılan adalet arayışı bitmedi. Her yıl Türkiye’nin belirli yerlerinde yapılan anmalarda bu yıl da “Suruç için adalet, herkes için adalet” vurgusu yapıldı.

Sabah saat 11.45’te katledilenlerin ailelerinin de katılımıyla, saldırının yaşandığı yer olan Amara Kültür Merkezi’nde anma yapıldı.

Bugün gençlik örgütlerinin çağrısıyla anma ve ziyaret programları İstanbul Ankara, İzmir ve Urfa’da gerçekleşecek. İstanbu’da ise saat 19.00’da Süreyya Operası önünde toplanılacak, ardından Mehmet Ayvalıtaş Parkın’a doğru yürünecek ve burada saat 19.30’da anma gerçekleştirilecek.

Ankara’da polis 2 kez saldırdı

Ankara’da gençlik örgütlerinin çağrısıyla Suruç şehitlerini anmak için Sakarya Caddesi’nde toplanıldı. Pankartın açılmasının hemen ardından polis biber gazı ve copla saldırdı. 3 kişi gözaltına alındı.

Ardından basın açıklaması yapmak için tekrar toplananlara Meşrutiyet Caddesi’nde polis 2. kez saldırdı ve işkenceyle gözaltına aldı. SGDF’nin duyurusuna göre gözaltına alınanların isimleri: Hünkar Genç, Hacer Atahan, Oğuzhan Akça, Gizem Altunöz, Ömer Cemal Yazıcıoğlu, Sinem Esegen, Ecem, Betül

İstanbul’da polis plastik mermiyle saldırdı

İstanbul’da katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin oturma eylemine polis engel oldu. Gençlik örgütlerinin çağrısıyla toplananlar Halitağa’da Suruç aileleriyle bir araya geldi.

Kadıköy’deki Süreyya Operası binasının önündeki basın açıklaması sırasında polis plastik mermi ve copla saldırdı. Gelen bilgilere göre yaklaşık 14 kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Polis saldırısı sırasında bir kişi polisin attığı gaz fişeğiyle kafasından yaralandı. Haber takibi yapan gazeteci Zeynep Kuray gözaltına alınırken muhabir Murat Bay elinden yaralandı.

 

 

Ankara’da gözaltılar serbest bırakıldı

Ankara’da gerçekleştirilen Suruç Katliamı anmasında polisin 2 kez saldırması sonucunda gözaltına alınanlar saat 20.30 civarında serbest bırakıldı.

İstanbul’da basın açıklaması

Suruç Katliamı anmasına yapılan polis saldırısını protesto etmek ve gözaltına alınanların serbest bırakılması için 21.00’de Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Ardından gözaltındaki arkadaşlarını almak için gençler karakola doğru yürüdüler.

Anma sırasında gözaltına alınanlar Kadıköy İskele Karakolu’na götürüldü. Ters kelepçeyle ifadesinin alınmasına karşı çıkan bir kişi, polis tarafından darp edilerek dışarı çıkarıldı. Avukatlar ise içeri alınmıyor.

İstanbul’da gözaltına alınanlar, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinin ardından gece saat 01.30 civarında serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

Urfa Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde yapılan basın açıklaması sırasında IŞİD üyesi Abdurrahman Alagöz’ün düzenlediği intihar saldırısında 33 kişi yaşamını yitirmiş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.10 Ekim’de Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren kişinin de Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz olduğu açıklanmıştı. Ancak Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olan Suruç Katliamı davasında, aradan geçen 3 yıla rağmen henüz bir ilerleme olmadı. Davanın tek tutuklu sanığı, Ankara Garı Saldırısı davasından da tutuklu bulunan Yakup Şahin, henüz mahkemece dinlenmedi.

Suruç Katliamı’na ilişkin etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmemesine karşın, katliamın tanıkları ve avukatları üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Aradan geçen 3 yılda Suruç Katliamı’ndan yaralı olarak kurtulan Havva Cuştan, Mazlum Demirtaş, Ceren Çoban, Merve Nur İşleyici, Ali Deniz Esen, Efe Çatalbaş, İlke Başak Baydar, Koray Türkay, Ümmühan Özdemir, Tülin Gür, Şahin Tümüklü, katliamda yaşamını yitiren Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özgen Sadet ile Suruç Katliamı davası avukatları Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş çeşitli gerekçelerle tutuklandı. Havva Çuştan ve Özgen Sadet tahliye edilirken diğer isimler hala tutuklu bulunuyor.