TARİŞ’te işten çıkarılan arkadaşları için eylem yapan işçiler gözaltına alındı

İzmir’de Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde yer alan TARİŞ fabrikası’nda 7 işçi Gıda İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçiler, fabrika önüne gelen çevik kuvvet ekiplerince gözaltına alındı.

DİSK/Gıda-İş’e üye olduğu için TARİŞ’ten atılan işçilerden Murat Yılmaz, fabrika yönetiminin işçinin iradesini tanımayarak sendikayı kabul etmediğini belirtti. Yılmaz, “Patron, sendikaya üye olmamızı engellemek için bize baskı uyguladı. Akşam 17:30 sıralarında 7 işçi işten atıldı ve gerekçe olarak kadro fazlalığı gösterildi. Ancak biz işten atmaların sendikal faaliyetlerimiz gerekçesiyle olduğunu biliyoruz. Tüm kamuoyundan ve demokrasi güçlerinden, atılan tüm işçiler geri alınana ve sendika tanınana dek sürecek direnişimize destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek “TARİŞ değerini korumak önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerimizin taleplerini karşılamaktan geçmektedir. Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Deriteks sendikası iş yeri temsilcileri de TARİŞ’e gelerek işçilerin direnişine destek verdi.

Daha sonra fabrika önüne gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi kapı önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldı ve direnişteki 65 işçiyi işçileri gözaltına aldı.

Gözaltına alınan işçiler ve sendika yöneticileri sabah saatlerin serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler ve sendika yöneticileri fabrika önünde yaptıkları açıklamada “TARİŞ yönetimi diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek” denildi. Ayrıca saat 11.00’de fabrika önünde yapılacak açıklamaya çağrı yapıldı.