Taşerona kadro yok: Kadın işçinin doğumuna günler kala kadro başvurusu gerekçesiz reddedildi

Pelin Daş

Kayyumla yönetilen Mersin Akdeniz Belediyesi’nde Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışan taşeron işçisi 9 aylık hamile Öznur İvendi Arasan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde işsiz kaldı. Gerekçe belirtilmeyen Arasan, 25 yıldır siyasi hükümlü olarak cezaevinde olan babasının durumu nedeniyle işsiz bırakıldığını düşünüyor. Belediye tarafından yayınlanan listede, kadro başvurusu reddedilen toplam 122 işçinin bir çoğunun ailesinde siyasi hükümlü bulunduğu belirtildi.

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ”taşeron işçilerin kadroya alınması” kararı sonrası işçilerin yaşadığı mağduriyetlere her gün yenisi ekleniyor. Sınav aşamaları ve güvenlik soruşturmalarını geçen ya da bilinmeyen bir nedenle bu süreçlere takılan işçiler gerekçe gösterilmeksizin işten atılıyor. En son 1 Nisan tarihinde Ege Üniversitesi Rektörlüğü, sınav ve güvenlik soruşturması aşamalarını geçen 400 işçiyi gerekçesiz işten çıkarmıştı.

”Çocuğumun doğmasına gün sayarken kadro başvurumun reddedildiğini öğrendim”

18 Aralık 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan Mersin Akdeniz Belediyesi, 122 taşeron işçisinin kadroya geçiş başvurusunu reddetti.

İşçilere herhangi bir neden belirtilmezken, birçok taşeron işçinin sadece ailesinde siyasi tutuklu olmasından dolayı kadroya alınmadığı ifade edildi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi olan ve 8 Mart’ta yayınlanan red listesinde ismi bulunan işçilerden Öznur İvendi Arasan bu zor süreci yaşarken hamileliğinin son dönemlerindeydi ve karara isyan etti:

”2012’den beri çalışıyorum. Çocuğumun doğmasına gün sayarken kadro başvurumun reddedildiğini öğrendim. Çok üzüldüm. Benim herhangi bir sabıka kaydım yok. Sicilim temiz. Sadece babam 25 yıldır siyasi hükümlü. Bundan dolayı kadroya alınmadığımı düşünüyorum. Ama kanunda suç bireyi ilgilendirir. Dünya kadınlar gününde işsiz kaldım.”

İşini çok sevdiği için doğum izni almadığını ve çalışmaya devam ettiğini belirten Arasan, ”Oğlumuz oldu. Ne ben ne eşim sevincimizi yaşabildik. Sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim. Benim eşim de işsiz, bu insanların nasıl geçineceklerini hiç düşünmüyorlar. Umarım bu durum düzeltilir” dedi.

”Kayyum geldiğinden beri 3 kez işten çıkarma yaşandı”

Kayyum atanır atanmaz Akdeniz Belediyesi’nde işçi kıyımının başladığını belirten Arasan, ”Belediyeye kayyum atandıktan sonra 3 kere işten çıkarma durumu yaşandı. Ben de atıldım. Bağlı bulunduğum müdürlüğün çabalarıyla geri döndüm, mahkemeye başvuran ve bu yolla dönen işçiler de oldu. Onlara da mobbing yapıldı” şeklinde konuştu.

Kendisinin de işsiz olduğunu ve 140 bin lira ev borcuna girdiklerini belirten eş Murat Arasan, ”Eşim işini özveriyle yapıyordu. Evimizin taksitlerini eşimin maaşı ile ödüyorduk. Şimdi bu borçla ve işsizlikle baş başa kaldık. Eşimin işten atılması siyasi bir karardır, babasından dolayıdır. Eşim hep babasızdı, hep yanında oldum. Kayınpederim zaten 25 yıldır cezaevinde, daha neyin bedelini ödüyoruz?” sorusunu sordu.

”İşten atılanların yerine AKP’liler yerleştirilecek”

Çıkarılan işçilerin yerine AKP’ye yakın kimselerin alındığını söyleyen Arasan, ”Atılanların yerine AKP’ye yakın olan şirketlerin ihaleleri alıp işçi yerleştireceğini duyuyoruz. İşe konulacakların çoğu İş-Kur üzerinden getiriliyor, bunlar AKP Gençlik Kolları’ndan kişilerdir” ifadelerini kullandı.

İşten atılan 122 işçinin özenle seçildiğini ve insanların bilinçsiz olduğunu belirten Arasan, ”DİSK’e gittim. 122 insanın hepsi sahipsizdir, garibandır. Birilerinin ağzına bakıyorlar, birilerinin işçileri harekete geçirmesi lazım. Bizi ahmak yerine, salak yerine koyuyorlar. Ben sadece eşimin işine dönmesi için değil bu insanların da örgütlenmesi ve işlerine dönmesi için mücadele edelim diyorum” şeklinde konuştu.

”İşten atılanların çoğu Kürttür, Türk arkadaşlar bir elin parmağını geçmez”

Arasan, Kürt yurttaşlara yönelik işten çıkarmaların fazlalığına işaret ederek, ”İşten atılan Türk arkadaşlar bir elin parmağını geçmez, çoğu Kürttür. İşin ilginç yanı sigara kaçakçılığından hüküm giymiş insanı bile işten çıkarıyorlar. Siyasi bir durumu yok, bir şeyi yok” dedi.

Genel-İş Sendikası’nın belediye yönetimi ile yaptığı görüşmede, yönetimin, ”Atılan işçiler işsizlik maaşı başvurusunda bulunsunlar, 6 ay alırlar, sonra zaten işe dönerler. Mahkemeye başvursunlar, zaten kazanırlar” dediğini belirten Arasan, ”Madem geri alacaksınız neden işten çıkarıyorsunuz” diye sordu.