Tek Adam Rejimi’ne karşı Gençlik Seçim Komiteleri

Gençlik, YSK’nın hukuksuz kararı ardından seçime dair sözünü söyledi. Gençlik Seçim Komiteleri adı ile çağrı metni yayımladı. GSK, “17 yıllık AKP iktidarı ile hayatı tanıyan bir nesil olarak yaşam mücadelesinde yerimizi aldık” dedi.

17 yıllık AKP iktidarı hukuksuz ve yandaş YSK’nın kararı ile İstanbul seçimlerini iptal ettirdi. Kürt illerine atadığı kayyumlar yetmedi şimdi de İstanbul’a kayyum atadı.

Gençlik ise AKP’nin ve Tek Adam rejiminin yapamayız dediği indirimleri, taraf olduğu yeri, siyasi partilerin bu politikalara karşı aldıkları tavırları görüyor. Yaşanan gelişmeler karşısında siyasi partilere ve programlarını kendilerine yakın bulmadıklarından seçim döneminde stratejik seçimler yapıyor. Gençlik Seçim Komiteleri ise tam da buradan Ekrem İmamoğlu ve CHP ile aynı hayalleri paylaşmadıklarını belirterek Tek Adam rejimi karşısına kendi talepleri ile çıkacakları seçim çalışması başlatıyor. GSK taleplerini belirttikleri bir metin ile ve hazırladıkları bir form ile interaktif bir seçim çalışması örüyor.

GSK, “Gençlik Seçim Komiteleri olarak İstanbul’da yapacağımız bağımsız çalışmayla, ne sorumluluklarımızı başkalarına devredeceğiz ne de kenarda oturup bekleyeceğiz. Başta gençler olmak üzere kendi çalışmamızı, kendi dilimizi, taleplerimizi, biçimimizi oluşturacağız ve yaygınlaştıracağız. Geleceğimizi kendi ellerimizle inşa etmek için inisiyatif alacağız. Sandığı, öncesini ve sonrasını birlikte planlayacağımız bu kampanya için öfkesi, inancı, cüreti diri bütün gençleri tek adam rejimine karşı organize olmaya çağırıyoruz” sözleri ile çalışmalarının ana hatlarını anlatıyor.

Sosyal medya üzerinden yaptıkları çalışmalar ile “yol masrafları için, kalacak yer için” dayanışma ağı kuracaklarını belirtiyor. Bunun dışında medyanın abluka altında olduğunu bilen GSK, seçim sürecinde ve seçim günü yaşananları haber almak için haber ağını genişletiyor ve bir anlamı ile medya sensin diyor.

Gençlik Seçim Komiteleri’nin çağrı metni:

Biz, CHP’li ya da Ekrem İmamoğlu gönüllüsü değiliz. Aynı ilkeleri, aynı değerleri ve aynı hayalleri savunmuyoruz. 17 yıllık AKP iktidarı ile hayatı tanıyan bir nesil olarak yaşam mücadelesinde yerimizi aldık. Geleceğimiz, özgürlüğümüz, eşitlik ve adalet arayışımız için mücadele ediyoruz.

31 Mart seçimlerinin ardından, AKP’nin beğenmediği seçim sonuçlarını değiştirmek için elinden gelen her şeyi yaptığını gördük. AKP’nin uzun zamandır belediyeleri kayyumlarla gaspettiğini ve belediyeler eliyle kamusal kaynakları Saray eşrafına dağıttığını görüyorduk. 31 Mart’ta halkın belediyeleri kayyumlardan büyük oranda temizlemesi ve AKP’nin İstanbul ile Ankara başta olmak üzere pek çok büyükşehir belediyesini kaybetmesi, kurdukları rejimin ne kadar hızla dağılacağını o günden bu yana geçen bu kısa sürede dahi gösterdi. En ufak sarsıntıların ne kadar büyük çatlaklara sebep olabileceğini gördük.
Yaşadığımız sıkıntıların müsebbibinin yalnızca tek adam rejimi olmadığını, çözümünün de tek adam rejiminin yerini alacak düzen içi başka bir alternatifte olmadığını biliyoruz. 31 Mart seçimlerinin YSK tarafından iptal edilmesinin ardından 23 Haziran seçimlerinin tek adam rejiminin ve onu ayakta tutan düzenin yıkılması açısından kritik önemde olduğunu görüyoruz. Bu sebeplerle 23 Haziran’da AKP’nin yenilmesi için karşısında var olan adaya, İmamoğlu’na oy verilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Gençlik Seçim Komiteleri olarak İstanbul’da yapacağımız bağımsız çalışmayla, ne sorumluluklarımızı başkalarına devredeceğiz ne de kenarda oturup bekleyeceğiz. Başta gençler olmak üzere kendi çalışmamızı, kendi dilimizi, taleplerimizi, biçimimizi oluşturacağız ve yaygınlaştıracağız. Geleceğimizi kendi ellerimizle inşa etmek için inisiyatif alacağız. Sandığı, öncesini ve sonrasını birlikte planlayacağımız bu kampanya için öfkesi, inancı, cüreti diri bütün gençleri tek adam rejimine karşı organize olmaya çağırıyoruz.