Tez-Koop-İş Sendikası kadın dergisi yazarını gerekçesiz işten çıkardı

Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş), 12 Haziran 2018 günü uluslararası ilişkiler uzmanı ve kadın dergisinin yazarı Deniz Bozdemir’i gerekçesiz şekilde işten çıkardı. Ardından Tez-Koop-İş Sendikası Kadın Dergisi Editörü Necla Akgökçe de görevinden istifa etti.

Türk İş’e bağlı olan Tez-Koop-İş Sendikası, uluslararası ilişkiler uzmanı ve 8 Mart’ta “Güvenceli bir iş, özgür bir yaşam istiyoruz” kapağı ile ilk sayısı çıkan Tez-Koop-İş Kadın Dergisi yazarı Deniz Bozdemir’i gerekçe göstermeden işten çıkardı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi’nin ilk kadın şube başkanlığını yapan Deniz Bozdemir, konuyla ilgili yayımladığı bir metinde bu işten çıkarmayla Tez-Koop-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi’nin, henüz 3 ay önce (8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde) kürsülerde kadın emekçilere yönelik ayrımcılıkla ve çalışma hayatında karşılaştıkları zorluklarla mücadele kararlılığı için sarf edilen sözlerin içerikten ne kadar yoksun olduğunu gösterdiğini ve erkek egemen sendikal anlayışla mücadelenin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti.

Ayrıca Bozdemir, kendisine uygulanan mobbingin, kadınların son 16 yıllık AKP iktidarında yaşadığı sorunlardan ayrı düşünülemez olduğunu ve kadın emeğine yönelik zihniyetin bir başka iktidar odağı olan sendika yönetiminde kendisini yeniden ürettiğini ifade etti.

Deniz Bozdemir’in sendika yönetimi tarafından işten çıkarılmasının ardından Tez-Koop-İş Sendikası Kadın Dergisi Editörü Necla Akgökçe de editörlük görevinden istifa etti. Akgökçe, Tez-Koop-İş Sendikası Kadın Dergisi’nin çıkış amaçlarından birinin “kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları hak ihlallerini görünür kılıp, onların insan haysiyetine yaraşır koşullarda çalışmalarına katkıda bulunmak” olduğunu söyledi. İşletilen mobbing süreci sonucunda sorgusuz sualsiz bir kadın çalışanın işinden edilmesinin ise bu amaçlarla çeliştiğini belirtti.