Toplu taşıma aracında bacaklarını açarak taciz eden erkeğe iki yıl hapis cezası

İzmir’de bacaklarını açarak yanında oturan kadını taciz eden erkek iki yıl hapis cezası aldı. Av. Kanmaz, kararın tüm Türkiye’de örnek olacak bir karar olduğunu söyledi.

İzmir’de toplu taşıma aracında bacaklarını açarak yanında oturan kadını taciz eden M.T.A.’ya cinsel saldırı suçundan iki yıl hapis cezası verildi. M.T.A.’nın sabıkasız olması nedeniyle hükmün açıklanması ertelendi.

Olay, 15 Temmuz 2016 tarihinde Konak ilçesi Alsancak semtinde yaşandı. Cumhuriyet’in haberine göre, nöbetten çıkan hemşire A.T, Montrö’den Bornova yönüne giden ESHOT’a ait belediye otobüsüne bindi. A.T. otobüste, orta sıralardaki ikili koltuğun birine oturan M.T.A’nın yanındaki boş yere oturdu. Ancak birkaç dakika sonra M.T.A. bacaklarını açarak A.T’yi taciz etmeye başladı. A.T’nin bir bacağıyla sürekli olarak bacağına dokunmasından rahatsız olan A.T, M.T.A’yı uyardı. M.T.A’nin taciz etmeye devam etmesi üzerine A.T. bu defa yüksek sesle uyarıda bulundu. Bunun üzerine olaya diğer yolcular ve otobüs şoförü olaya dahil oldu.

Önce beraat etti

Bu sırada A.T. telefonla polisi arayarak yardım istedi. Kısa sürede olay yerine gelen polis, Alsancak Garı yakınında durduğu araç içindeki A.T. ile tacizci M.T.A’yı karakola götürdü. A.T. otobüs içinde bu kişinin kendisine tacizde bulunduğunu söyleyerek şikayetçi oldu. Savcılığın talimatıyla karakolda ifadesi alınan ve suçlamaları kabul etmeyen M.T.A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Birkaç ay sonra 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk mahkeme sonrası bir fabrikada işçi olarak çalışan üç çocuk babası M.T.A. beraat etti.

Üst mahkeme iki yıl hapis cezası verdi

Ancak dava, A.T’nin itirazı üzerine, bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesi’ne geldi. 15. Ceza Dairesi Başkanı hakim Erdal Baytemir, duruşma neticesinde emsal bir karar verdi. Baytemir, M.T.A’nın uyarılara rağmen yapmayı sürdürdüğü bacak temasını, TCK nın 102/1- 2c. maddesinde düzenlenen sarkıntılık düzeyinde cinsel saldırı suçu olarak kabul edip, ilk derece mahkemesinin beraat kararını kaldırdı. Baytemir, A.T’nin 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ancak takdiri indirim uygulanan sanık için sabıkasız olması nedeniyle verilen hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verildi.

İzmirli avukat Fatih Kanmaz, “Bu tüm Türkiye’de örnek olacak tarihi bir karar. Karar, bu şekilde oturup kadınları rahatsız eden kendini bilmez olarak nitelendirilebilecek kişilere karşı ders olacak bir nitelikte” dedi.

Bacaklarını topla, yerimi işgal etme

Erkeklerin toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak yanlarında oturan kadınları taciz etmesi kadınlar tarafından sık sık gündeme getiriliyordu. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede kadınlar, erkeklerin bacaklarını açarak oturması, koltukları işgal etmesi ve kadınları taciz etmesine karşı “Bacaklarını topla, yerimi işgal etme” diyerek kampanyalar yürüttü.