Trans mahkum Buse Aydın: “Beni Yalnız Bırakmayın”

24 yıldır tutuklu bulunan trans mahkum Buse Aydın, 5 yıldır “güvenlik gerekçesiyle” tecrit altında tutuluyor. Cinsiyet uyum ameliyatına izin verilmeyen Aydın, 31 Ocak’tan beri ölüm orucunda.

24 yıldır cezaevinde olan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan trans mahkum Buse Aydın, “güvenlik gerekçesiyle” 5 yıldır Tekirdağ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tecrit altında tutuluyor.

Buse Aydın, bundan 2.5 yıl önce cinsiyet uyum ameliyatını yaptırabilmek için Adalet Bakanlığı’na yazdığı bir dilekçe sonucunda hem Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden hem de Adli Tıp Kurumu’ndan cinsiyet uyum ameliyatının ruh sağlığı açısından zorunlu olduğuna dair raporlar aldı. Ancak Bakanlık, iki ayrı devlet kurumunun cinsiyet uyum ameliyatının gerekliliğine dair raporu olmasına rağmen daha önce verilen kararları görmezden gelerek dosyayı yeniden Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Sürecin uzamasına sebep olan Bakanlık, Buse’nin cinsiyet uyum ameliyatı olmasını engelliyor.

31 Ocak’tan beri cinsiyet uyum ameliyatı hakkı için ölüm orucunda olan trans mahkum Buse Aydın’ın arkadaşı Diren Coşkun, Aydın’ın cezaevinden gönderdiği bir notu paylaştı.

Buse Aydın’ın yolladığı notta şunlar yazıyor: “Ölüme sürüklenmek istemiyorum, bu işe bir son verilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması ve kurtulmam için yardımlarınıza ihtiyacım vardır. Beni yalnız bırakmayın. Kendinize çok iyi bakın, sevgilerimle, Buse Aydın.”