Trump ve Putin ilk kez ikili görüşme yaptı: Kimin için “iyi bir başlangıç”?

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de biraraya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Putin soğuk savaş döneminin bittiğini vurguladı, Trump ise görüşmeyi Trump ikili görüşmeyi “iyi bir başlangıç” olarak yorumladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi. Dünyadaki durum ciddi biçimde değişti. İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor” dedi.  İki saat süren toplantının ardından Trump ise “Soğuk Savaş sırasında bile ABD ve Rusya güçlü bir diyaloğu korumayı başardı.” dedi. Trump “İlişkilerimiz daha önce hiç şimdiki kadar kötü olmadı. Ama bu durum yaklaşık dört saat önce değişti. Gerçekten böyle olduğuna inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Trump, FBI yerine Moskova’nın tarafında

Toplantıda Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları da gündeme geldi. Putin bu konuda “Daha önce de söylediğim gibi Rusya, ABD’nin içişlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve hiçbir zaman müdahale etmeyecek” dedi. Trump’ın seçimleri kazanmasını, ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerini normalleştirmekten bahsettiği için o dönem istediğini söyledi. Putin’in “Rusya devleti, seçim süreçleri de dahil olmak üzere ABD’nin iç işlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve etmeyi planlamıyor.” demesinin ardından Trump da Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları konusunda FBI’a güvendiğini söyledi ancak Moskova’nın tarafını tuttu.

‘Ordularımız çok iyi anlaşıyorlar’

Suriye’deki gelişmeler ile ilgili Putin, Golan Tepeleri’ndeki durumun 1974’te İsrail ve Suriye arasında yapılan anlaşmaya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu. “Suriye’de barış ve uzlaşının tesis edilmesi görevinin yerine getirilmesi iki ülke arasındaki ortak başarılı çalışmanın örneği olabilir” diyen Putin, Rusya ve ABD’nin Suriye’deki sorunu çözme konusunda liderliği üstlenebileceğini söyledi. Trump da “İsrail’le çok uzun zamandır dostuz. Suriye konusunda bir şeyler yapmamız gerektiği konusunda hem fikiriz. Suriye ve İsrail’in güvenliği için işbirliği arıyoruz. İsrail’in güvenliğini sağlamak hem benim hem de Putin’in görmek istediği bir konu. İsrail için güvenli ortamı Putin’de istiyor. Suriye’ye insani yardım konusunda ikimiz de istekliyiz. Ordularımız çok iyi anlaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi de konuşuldu

Putin, görüşme sırasında ABD tarafına Washington’un Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çıkmasından duydukları rahatsızlığı doğrudan dile getirdiklerini kaydetti. Rus lider “ABD tarafı tutumumuzu gayet iyi biliyor, tutumumuzda bir değişiklik olmadı. İran’ın nükleer anlaşma sayesinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından en fazla denetlenen ülke oldu” dedi. Putin, Trump’a ikili ilişkilerdeki sorunlar için çözüm yolu bulunması amacıyla ortak uzmanlar komitesi kurulmasını önerdiğini de söyledi.

Trump’ın Putin ile görüşmesine tepki

Geçtiğimiz hafta ABD’de 12 Rusya vatandaşı hakkında dava açılmıştı. Davada hazırlanan iddianamede, söz konusu kişilerin Mart 2016’dan itibaren Hillary Clinton’a yönelik siber saldırılar başlattıkları iddia edilmekte. 11 ayrı suçla itham edilen Rusya vatandaşlarının Ulusal Demokratik Komite’nin sistemlerine siber saldırılar düzenlediği ve parti içi yazışmaları ele geçirdiği de iddialar arasında. ABD’de Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinden Tom Perez, Başkan Trump’a Putin’le görüşmesini iptal etmesi çağrısı yapmış ve “Putin ABD’nin dostu değil” demişti. Cumhuriyetçi Senatörlerden John McCain de “Başkan yaşananlardan Putin’i sorumlu tutmaya hazır değilse bu görüşme yapılmamalı” demişti.

Ancak Trump bu sabah Twitter’dan yaptığı açıklamada Rusya ile ilişkilerde gelinen noktadan önceki yönetimleri sorumlu tuttu ve “Yıllarca süren ABD ahmaklığı ve aptallığı yüzünden Rusya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar kötü durumda. Şimdi üstüne bir de cadı avı başlatıldı!” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın hesabı ise bu paylaşımı beğendi.