‘Tünel’ için Maçka Parkı’nda ağaçları söküyorlar

İBB’nin tünel projesi için Maçka Parkı’nda ağaç sökümüne başlamasına karşı akşam saatlerinde parkta buluşan kent ve yaşam savunucuları, “Burada yapılan çalışma gayri meşrudur, kabul edilemez” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), uzun süreden bu yana Maçka Parkı’nı tehdit eden ve tepki toplayan Dolmabahçe-Levazım-Armutlu-Ayazağa tünel projesini sabah saatlerinde yeniden başlattı.

Sabah saatlerinden itibaren park alanında buluşarak söküm işlemlerini takip eden kent ve yaşam savunucuları akşam 18.00’da yaşanan sürece dair açıklama yaptı. Yaşanan sürece dair bilgilendirme yapan Deniz Özgür, alanda yapılan çalışmaya karşı mücadele verdiklerini belirterek şunları söyledi:

Kent ve yaşam savunucuları olarak geçen seneden bu yana Maçka Parkı’nda yapılmak istenen çalışmaya karşı mücadele veriyoruz. Bu süreçte Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası tarafından dava açıldı. Aynı zamanda Beşiktaş Belediye Meclisi Üyesi Cevdet Yılmaz da dava açtı. Davalar devam ederken yürütmeyi durdurma kararları reddedildi. Daha önceden ilan edilen plan, küçük bir değişiklikle devreye sokuldu. Geçen sene bu projeyi durdurmuştuk. Fakat projeden vazgeçmemişlerdi. Bu haftanın başında da alan bariyerler ile çevrilmeye başlandı. Biz de bu vesile ile projenin devam ettiğini öğrendik.

Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk ise Maçka Parkı’nda yapılan çalışmanın gayri meşru olduğunu belirterek şunları söyledi:

Burada yapılan çalışma gayri meşrudur, kabul edilemez. Parklar şantiye alanı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 85 tane ağacın taşınacağını söyledi. Bugün ağaçların 3 tanesini taşıdı. Profesyonel bir şirketin bu işi yaptığını ve ağaçlara zarar gelmediği söyleniyor ancak ne kadar profesyonel taşınırsa taşınsın biz burada bir tane daha ağacın taşınmasını kabul etmiyoruz. Mevzu ağaçları taşımanız değil, mevzu ağaçların burada kalmasıdır. Mevzu İstanbul’un göbeğindeki en büyük şehir parkının parça parça talan edilmemesidir. Burada taşınma sırasında da profesyonel taşıma konusunda da teknik işlemlerle dikkat edilmiyor. Bu şehre ihanet etmeye devam ediyorlar.

TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ise dava sürecinden bahsederek şunları vurguladı:

İstanbul çok ciddi bir iklimsel ve ekolojik yıkım eşiğinde. Özellikle birtakım projelerle şu anda iklimsel ve hava kalitesi olarak dünyanın en kötü şehirleri arasında sınıflamaya girmiş durumdadır. Çok önemli topografik bir çanaktayız. Çok özellikli bir vadideyiz. Bu tüneller çok fazla egzos salınımı yapan tünellerdir. Bütün bu egzos salınımının altında spor yapmaya çalışan sporcularımız var. Esas olarak bu temelde 2016 da açılmış bir davamız vardı. İlerleme kaydederken düzeltmeler ypıldı. Şehir Plancıları olarak planı dava ettik. Dava devam ediyor. Yarın itibariyle buradaki işlemi de bildirerek durdurma kararı için girişimde bulunacağız. İstanbul’un ulaşım planında olmayan müdahalelerdir bunlar. Tekrar belediyelerin kararları gözden geçirmeleri gerekir.

Kaynak: Sendika.Org