Türkiye’nin en kıdemli mahkumu: Hasta mahpuslara duyarlılık gösterileceğine inanıyorum

28 yıllık mahkumiyetinin ardından geçtiğimiz ay tahliye edilen Serhat Tuğan, bu bir aylık süreçle ilgili hissettiklerini sosyal medya hesabından paylaştı. Hasta mahpuslara dikkat çeken Serhat Tuğan, “Maruz kaldığım 28 yıllık haksızlığa karşı vicdanlı insanların gösterdiği duyarlılığın bu insanlık trajedisinin bir an önce sonlanması için başta Mehmet Emin Özkan olmak üzere, Hasta mahpuslara da gösterileceğine inanıyorum.” dedi.

Serhat Tuğan: DGM’ler kaldırıldı. Ama yarattığı toplumsal enkaz orta yerde duruyor

Serhat Tuğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ömrünün çoğunu cezaevinde geçiren bir DGM mağduruyum. DGM’ler kaldırıldı. Ama yarattığı toplumsal enkaz orta yerde duruyor. DGM mağduru yüzlerce Kürt, Türk ve 28 Şubat’ın gazabına uğramış insan haksız yere cezaevlerinde yıllarını tüketiyor. Bizleri huzura kavuşturacak olan “Yeni Bir Sayfanın” ilk adımı başta DGM enkazı olmak üzere, ülkede yaşanan tüm adaletsizliklerle yüzleşme ve hesaplaşma olması gerektiğine inanıyorum. Adalet ve barışa hepimize lazım ve çok ihtiyacımız var!” ifadelerini kullandı. Sosyal medya profilinde ise #TürkiyeninEnKıdemliMahkumu yazıyor.

Ne olmuştu?

Serhat Tuğan hakkında 1991’de, 16 yaşındayken “ülke topraklarından bir kısmını devlet hakimiyetinden ayırmaya matuf silâhlı eylemde bulunmak” suçundan idam cezası istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 2 No.lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın ardından Serhat Tuğan hakkında müebbet hapis cezasına hükmedildi.

2008’de avukatının “Tuğan’ın hiçbir silahlı eyleme katılmadığı, bu nedenle örgüt üyeliği suçundan ceza verilmesi gerektiğini” ifade ederek yaptığı yeniden yargılama talebi reddedildi.

Adalet Bakanlığı’nın 2015’te yaptığı yeniden inceleme başvurusu sonucunda o dönem aleyhinde ifade veren tanıkların baskı altında ifade verdiklerini ve iki köy korucusunun öldürülmesinden Serhat Tuğan’ın sorumlu olmadığını anlatması üzerine Yargıtay yeniden yargılama talebinin reddedilmesi kararını bozdu. Adalet Bakanlığı 29 Temmuz 2016’da ikinci kez yeniden yargılama yapılmasına dair karar vermiş, dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görüşülmeye başlanmıştı. Serhat Tuğan 14 Haziran 2019’da tahliye edildi.

“Mehmet Emin Özkan son nefesini dışarıda verse”

79 yaşındaki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumuna da dikkat çeken Serhat Tuğan “Maruz kaldığım 28 yıllık haksızlığa karşı vicdanlı insanların gösterdiği duyarlılığın bu insanlık trajedisinin bir an önce sonlanması için başta Mehmet Emin Özkan olmak üzere, Hasta mahpuslara da gösterileceğine inanıyorum.” dedi.

Mehmet Emin Özkan kimdir?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 79 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, davanın iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 23 yıldır cezaevinde.