Tutuklu 3. havalimanı işçileriyle dayanışma gecesi

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, işçi aileleri, direnişteki işçiler ve sanatçıların katılımıyla tutuklu 3. havalimanı işçileri için dayanışma gecesi düzenleyecek. Dayanışma etkinliği 26 Kasım Pazartesi günü saat 19:00’da Kadıköy’de Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, “3. Havalimanı Şantiyesinde Buzu Kıran Yolu Açanlara Selam Olsun” başlığıyla yayınladığı açıklamada 26 Kasım pazartesi günü Kadıköy’de Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleşecek olan etkinliğe davet etti.

3.Havalimanı Şantiyesinde Buzu Kıran Yolu Açanlara Selam Olsun!

3. Havalimanı şantiyesinde 14 Eylül günü “Köle Değiliz!” çığlığı yükselerek tüm ülkeye yayıldı.

“İş cinayetlerinde ölmek, saatlerce servis bekleyip, hurda araçlarla taşınmak, tahtakurularıyla uyumak, kurtlu yemekleri yemek istemiyoruz, ücretlerimizi düzenli almak istiyoruz” diyen işçiler için bir servisin kaza yapması bardağı taşıran son damla oldu. Onbinlerce işçi iş bıraktı.

Sınıf sendikacılığı çizgisinde hareket eden sendikacılar bu çığlığı işçi sınıfının üretimden gelen bilinci ve özgüveniyle buluşturmak istediler. İşçilerin temsilciler seçmelerine önayak oldular. Toplantılarda talepler belirlendi. O talepleri işçiler kendi el yazılarıyla kâğıda döktüler.

İşçilerin çığlığı jandarma ve polisin gaz bombalı, plastik mermili saldırısıyla karşılaştı. Gece koğuş kapıları kırıldı, 600’e yakın işçi dövülerek gözaltına alındı. Aralarında Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, İnşaat İşçileri Sendikası yöneticileri Yunus Özgür, Özkan Özkanlı, Uğur Karadaş, Anıl Deniz Gider’in de bulunduğu 37 işçi tutuklanarak Silivri Hapishanesi’ne konuldu.

İki gün sonra İGA CEO’su Hüseyin Kadri Samsunlu “İşçiler haklıydı” dedi. Fakat koşullar değişmek bir yana ağırlaştı. Resmi olarak kabul edilen en az 39 iş cinayetinin yaşandığı işçi mezarlığı 29 Ekim’de şaşalı bir törenle açıldı.

İGA yönetimi ve devlet kurumları 39 iş cinayetini kabul etmişken sorumlular hakkında tek bir dava hatta soruşturma açılmadı. Fakat 31 işçi ve sendika yöneticisi, haklı talepleri dile getirdikleri için 60 gündür tutuklu.

Eyleme katılan 61 kişi hakkında “Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

3. Havalimanı işçilerine açılan bu dava ekonomik ve politik krizi gittikçe büyüyen iktidarın ileride daha büyük isyanlarla karşısına çıkacak işçi sınıfına gözdağı verme ve sendikal örgütlenmeye saldırıdır.

5 Aralık 2018 günü saat 09.30’da GOP Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava tüm işçi sınıfına ve onun örgütlenme hakkına bir saldırıdır. “Bu dava tüm işçi sınıfının davasıdır” diyen tüm emekçileri “Tutuklu işçiler serbest bırakılsın, 3. Havalimanı işçilerinin talepleri karşılansın” şiarıyla taraf olmaya çağırıyoruz!