Tutuklu Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin duruşması 6 Haziran’da

Boğaziçi Üniversitesinde, Afrin Operasyonu için lokma dağıtan öğrencilere karşı “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açan üniversitelilerin duruşma tarihi belli oldu.

“İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açan ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından tutuklanan 13 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 6 Haziran’da saat 10.30’da hakim karşısına çıkacak.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesinde Afrin lokumu dağıtanlara karşı pankart açan üniversiteliler, AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından hedef göstermesinin ardından baskıya maruz kalmıştı. Takip eden günlerde sabah baskınlarıyla evlerinden ve kampüslerinden gözaltına alınıp tutuklanan öğrencilerin sayısı en son 13’e yükselmişti.

Erdoğan, tutuklanan öğrenciler için “Bu vatan haini, terörist gençlere, bu üniversitelerde okuma hakkını vermeyeceğiz” demişti.

Avukatları aracılığıyla kamuoyuna bilgi veren üniversiteliler, hem Boğaziçi Üniversitesi kampüsü karşısında bulunan otoparkta hem de Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğünde işkenceye ve baskıya maruz kaldıklarını açıklamıştı.