Tutuklu cumhuriyet gazetecileri için “hakikate özgürlük” çağrısı

13 yönetici ve çalışanı tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonun 200. gününde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde bir araya gelen gazeteciler ve mahpusların aileleri ‘Hakikate özgürlük’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘VİCDANINI, AKLINI, KALEMİNİ KİRALAMAMIŞ GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, hükümet kanadından yapılan ve her türlü ifade aracının anayasal koruma altında olduğunu öne süren konuşmaları hatırlattı. Güneş, “Kendimizi ifade edemiyoruz. İfade edenler de cezaevinde. Vicdanını, aklını, kalemini kimseye kiralamamış yalnızca halkın haber alma hakkı için görev yapan meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Avukat Eşber Yağmurderel şunları söyledi :“Dost ve meslektaşlarımız olan Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör 200 gündür özgürlüklerinden mahrum. İlk olarak İstanbul Çağlayan adliyesinde her hafta Perşembe günü tutulmaya başlanan Adalet Nöbeti bugün 7. Haftasında. Meslektaşlarımız nezdinde başlayan adalet nöbeti bugün tüm Türkiye’de çeşitli illerde aynı anda aynı saatte; adliye mekanizması ve tutukluluk uygulamasının siyasal iktidarın yargısız infaz aracı haline getirilmesine karşı, meslektaşlarımızın serbest bırakılması, adalet sisteminin hukuka uygun hale gelmesi ve uygulanması için tutulmaktadır. Hepimizin bildiği gibi son süreçte hukuksuzluk ve adaletsizlik hiç olmadığı kadar yoğun ve fütursuz biçimde gerçekleşmektedir. Belgesiz, bilgisiz, delilsiz, sorgusuz, sualsiz insanlar gözaltına alınıp tutuklanmaktadır. Uzun süreler boyunca ortaya ne bir iddianame konulmakta ne de dava açılmaktadır. Dava açılsa dahi tutukluluğun devamına karar verilerek duruşmalar aylar sonraya atılmaktadır. Bu yapılanların hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Gazeteci, bilim insanı, milletvekili, belediye başkanı, avukat, yazar-çizer kim varsa tutukluyorlar. Bu yapılanlara toplumdan yeterince tepki gelmedikçe ses çıkmadıkça daha da ileriye gidebiliyorlar. İktidarın amacı kendi dışında ne varsa baskılamak, susturmak ve sindirmektir. Biz buna boyun eğemeyiz, izin veremeyiz. Bu nedenlerle avukatlar olarak tutuklu 3 meslektaşımız Akın Atalay, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör nezdinde başlattığımız esasen haksızlığa uğrayan herkes için hukuk ve adalet talebi ile her perşembe saat 11.30 – 12.30 arasında bulunduğumuz yerlerde adalet nöbetimizi tutuyoruz, tutmaya devam edeceğiz. Bu nöbet tüm haksız yere gözaltına alınanlar ve tutuklananların hakların savunulması içindir. Bu nöbet hakkın, hukukun ve adaletin sembolüdür.”

Basın açıklamasının sonunda açıklama sloganlarla son buldu.