Tutuklu ODAK Dergisi yazarı Doğan Baran için dayanışma çağrısı

Odak Dergisi, tutuklu bulunan Yazı İşleri Müdürü Doğan Baran için 14 Haziran 2018 günü saat 12:00’da Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan dayanışma buluşmasına çağrıda bulundu.

Odak Dergisi Müdürü ve Yazı İşleri Sorumlusu Doğan Baran, dergide yayımlanan yazıları sebebiyle mayıs başında 1 yıl 8 ay ceza aldı. Mayıs sonunda cezasının kesinleşmesi üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Odak Dergisi, Doğa Baran’ın tutukluluk halini, basın özgürlüğü ve demokratik muhalefet üzerindeki baskıyı protesto etmek için tüm kurumlara bir çağrı yayınladı:

14 Haziran’da Doğan Baran’la Dayanışmak İçin Buluşuyoruz!

30 Mayıs 2018 tarihinde dergimiz Odak’ın emektarı, yazı işleri sorumlumuz Doğan Baran arkadaşımız dergimizde yazılan Erdoğan muhalifi yazıları sebebiyle tutuklandı. Arkadaşımız, yıllardır öğrenci hareketinden, işçi hareketine; tutsaklarla dayanışma eylemlerinden, faşist rejime karşı geliştirilen eylemlere kadar birçok eylem ve etkinlikte ön saflarda yer almış bir arkadaşımızdır. Doğan Baran, ezilen halklar arasında birlik, dayanışma ve ortak mücadeleyi savunduğumuz gerekçesiyle mahkum edilmek istenmiştir. Doğan Baran, kendisini devrimci mücadeleye adamış yiğit ve fedakar bir arkadaşımızdır. Bu fedakarlığıyla paralel olarak dergimize yöneltilen suçlamalara karşı boyun eğmemiş ve düzen yargılamalarına itibar etmemiştir. Bu sebepledir ki düzen yargıçları tarafından hapis yatması için özel çaba harcanmıştır.

AKP iktidarı tarafından hedef alınan Odak Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu Doğan Baran ile dayanışmak amacıyla 14 haziran 2018 saat 12:00’da Kadıköy Kalkedon meydanında düzenleyeceğimiz basın açıklaması ile “arkadaşımızın sözlerinin arkasındayız” demek istiyoruz. iktidarın düşünceleri tutsak edemeyeceğini göstermek için zulme karşı duran herkesi bu dayanışmanın bir parçası olmaya davet ediyoruz.
Dayanışmayla.

Düzenleyen: Odak Dergisi
Yer: Kadıköy Kalkedon Meydanı
Tarih: 14 Haziran 2018/12:00