Tutuklu Umut-Sen Sözcüsü Hasan Kaya’nın eşi Yeter Kaya: Hasan işten atılan işçilerin hakları için mücadele etti

Geçtiğimiz ay Malatya’da ‘Savaşa Hayır’ demek için gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldığı için tutuklanan Umut-Sen sözcüsü ve İHD üyesi, 62 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Kaya’nın eşi Yeter Kaya hayat arkadaşının mücadelesini anlattı.

Savaşa hayır dedikleri için tutuklanan binlerce insandan biri de Malatya Umut-Sen Sözcüsü ve iHD üyesi Hasan Kaya. Kaya emekli öğretmen; hayatı özgür, bilimsel, ana dilde eğitim için mücadele vermekle geçiyor. Türkiye’de emekçilerin iktidarının kurulması için adadığı hayatı, bugün ”insanlar, hayvanlar ölmesin; savaş olmasın” dediği için cezaevinde devam ediyor. Malatya halkının ve yoldaşlarının deyimiyle Hasan Hoca’yı hayat arkadaşı Yeter Kaya’dan dinliyoruz. Cezaevlerine doldurulan, memleketin ve dünyanın en güzel insanlarının özgürlük türkülerini en kısa vakitte söylemelerini dileyerek.

Yeter Kaya, hayat arkadaşı Hasan Hoca’nın mücadele ile geçen tarihini anlatıyor:

”İşten atılan işçilerin hakları için mücadele etti”

‘’Eşim üniversite yıllarında öğrenci faaliyetlerinin içerisinde bulundu. Okulu bittikten sonra öğretmen olarak çeşitli şehirlere atandı. Atamalar sebebiyle, birlikte ülkenin dört yanında yaşadık. Zonguldak’a atandıktan sonra Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği’ne (TÖB-DER), ardından tayininin Malatya’ya çıkmasıyla Eğitim-Sen’e katıldı. Haksızlığa uğrayan insanlar için mücadele eden, hakkını arayan bir insandı. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra ÖDP’de il başkanı olarak görev aldı.  10 yıl ÖDP’de faaliyet yürüttü. İşten atılan işçilerin hakları için mücadele etti. Ardından Toplumsal Dayanışma Derneği’nde faaliyet yürütürken dernek KHK ile kapatıldı. Derneğin kapatılmasından sonra İnsan Hakları Derneği ve Umut-Sen’de görev aldı. İHD’de Savaşa Hayır başlıklı bir basın açıklaması gerçekleştirdi diye bugün tutuklu. Biz bugüne kadar elimizden geldiği kadar haksızlığa uğrayan insanlara faydamız olsun diye mücadele ettik. Köyümüzde çimento fabrikası açılacaktı. Karşı çıktık ve açılmasına izin vermedik. Eğer fabrika kurulsaydı köydeki insanlar kanser, KOAH gibi hastalıklara yakalanabilirlerdi. Hayvan yetiştirilemez, bahçe ekilemezdi. Bu köyümüz için büyük bir kazanımdı.

”İnsan savaşa hayır dediği için tutuklanır mı?”

Ev baskınına geldiklerinde evimizden içerisinde Berkin Elvan’ın, Tahir Elçi’nin bulunduğu dergiler ve Hrant Dink’in gazetesi Agos’la birlikte kitaplarımızı ve eşimin yazılarını da alarak eşimi götürdüler. 1 hafta gözaltında tutuldu, ardından tutukladılar. Biz daima insanlar bir arada yaşamayı öğrensin, ölmesinler istedik. İnsan savaşa hayır dediği için tutuklanır mı?’’

Ne olmuştu?

Malatya’da aralarında Umut-Sen Malatya Sözcüsü Hasan Kaya’nın da bulunduğu 20 kitle örgütü yöneticisi savaşa karşı çıkan açıklama ve eylemler gerçekleştirdiği için evlerine yapılan operasyonla gözaltına alınmıştı.