Ukrayna ve Rusya büyük çaplı siber saldırı altında

Ukrayna’da başlayan kapsamlı siber saldırıların dünya çapında birçok şirkete yayıldığı bildiriliyor. Fidye yazılım (ransomware) kullanılarak siber saldırılar düzenlendiği bildirilen ülkeler arasında Rusya, İngiltere, Hollanda, Hindistan ve Norveç de var.

Şu ana kadar siber saldırılardan en fazla etkilenen ülke ise Ukrayna oldu.

Ukrayna’daki saldırıların geçen ay fidye yazılımla düzenlenenle benzerlik taşıdığı belirtiliyor.

Ukrayna Merkez Bankası, devlete ait enerji dağıtım şirketi Ukrenergo, uçak üreticisi Antonov ve ülkede faaliyet gösteren iki posta servis sağlayıcısı saldırılardan etkilendiklerini açıkladı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, duruma “Petya” isminde bir virüsün neden olduğu söylendi.

Saldırılardan etkilenen kurumlar arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’in ana havaalanı Broyspil de yer alıyor. Bazı uçuşlarda rötarların yaşanabileceği belirtildi.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, bu son saldırıların “daha önce görülmemiş boyutta” olduğunu ancak ülkenin en kritik altyapısını etkilemediğini belirtti. Ukrayna Güvenlik Konseyi Oleksandr Turçinov ise saldırılarda Rusya’nın parmağı olduğunu gösteren bazı sinyaller olduğunu iddia etti.

Ukrayna, son üç yıldır önemli altyapı kurumlarına karşı gerçekleşen siber saldırılar için Rusya’yı suçlamıştı.

Saldırılardan ekilendiğini açıklayan diğer şirketler arasında ise Rus petrol üreticisi Rosneft ve Danimarkalı taşımacılık şirketi Maersk de bulunuyor.

Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan kamu idaresindeki Rosneft sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğu açıklandı.

Rosneft, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şirket sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğunu açıkladı. Rusya Federasyonu’nun çoğunluk hissesine sahip olduğu petrol devi, ülkenin bilişim bürosuna saldırıyı incelemesi için çağrıda bulundu.