Üniversitelerde soruşturmalar bitmiyor: ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılanlara soruşturma

Homofobik tavrıyla sıkça ismini duyuran ODTÜ Rektörlüğü Ankara Valiliği’nin “LGBTİ+ etkinlikleri yasağı” gerekçe gösterilerek Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları iddia edilen öğrencilere disiplin soruşturması başlattı.

ODTÜ öğrencileri Ankara Valiliği’nin hukuksuz yasağına karşı 7-12 Mayıs tarihlerinde 22. Onur Haftası etkinlikleri düzenleyeceğini duyurmuştu. 7 Mayıs’ta Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” dizesinin yer aldığı gökkuşağı afişini boyamak için çimlerde buluşmuş ve polislerin müdahalesi ile karşılaşmışlardı. 11 Mayıs’ta ise Onur Yürüyüşü düzenlenmişti.

Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi dekanlıkları ve Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katıldığını iddia ettiği öğrencilere disiplin soruşturması başlattı.

Öğrencilere savunma yapması için gönderilen belgede Ankara Valiliği’nin ilan ettiği süresiz “LGBTİ+ etkinlikleri yasağı” vurgulandı. Kaç öğrenciye soruşturma açıldığı henüz belli değil. Öğrenciler başka dekanlıkların da soruşturma açacağı konusunda endişeli.