Üniversiteleri bölünecek olan öğrenciler tepkili: “Yeni üniversite istemiyoruz, üniversitemden elini çek!”

Hükümetin 19 Nisan’da hazırlayıp sunduğu yasa tasarısına göre 15 yeni üniversitenin kurulması gündeme getirildi. Eğer tasarı kabul edilirse, Gazi Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin de aralarında yer aldığı 10 üniversitede bulunan bazı fakülteler, yüksekokullar, meslek yüksekokulları ve enstitüler bölünerek yeni kurulacak üniversitelere bağlanacak. 

Dün itibariyle duyurulan yasa tasarısına göre, ülke genelinde 15 yeni üniversite açılacak ve bu sebeple Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin birçok birimi, yeni açılacak üniversitelerin rektörlüklerine bağlanacak.

Sırasıyla, açılacak yeni üniversitelerin isimleri ise şöyle; Kayseri Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul İbni Sina Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Kütahya Sağlık Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Konya Üniversitesi ve baştan kurulacak olan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İstanbul Tuna Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi.Tasarıya ilk tepki; okullarıyla beraber yerinden edilecek öğrencilerden geldi. İlk olarak bugün 17.00’da Twitter’da #UniversitemeDokunma, #UniversitemdenEliniCek hashtagi ile çalışma başlatıldı.

Üniversitelilerin il il tasarıya karşı sesleri yükselmeye başladı. En çok bölünmenin yaşanacağı okullardan biri olan İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciler forum yapma kararı aldı. 24 Nisan Salı günü, 13.30’da Beyazıt Ana Kapı önünde toplanacak üniversite öğrencileri, “Üniversiteme Dokunma Forumu” başlığı ile üniversitenin tüm fakültelerinin katılımına açık olarak ortak bir forum gerçekleştirecekler.