Üniversiteme Dokunma eylemleri sürüyor: “Bir Öğrencinin Eylem Sözlüğü”

İstanbul Üniversitesi’ni parçalayacak yasa tasarına karşı başlayan “Üniversiteme Dokunma” eylemleri 24 Nisan’dan bu yana hız kesmeden devam ediyor. Üniversiteye bağlı çeşitli fakültelerden gelen öğrenciler, her gün Beyazıt Yerleşkesindeki tarihi Ana Kapı önünde buluşup forumlarda konuşuyor, sloganlar atıyor ve şarkılar söylüyorlar.

19 Nisan’da sunulan yasa tasarısına karşı İstanbul Üniversitesi’ndeki eylemler, 24 Nisan’dan bu yana hız kesmeden devam ediyor. Eylemlerin kesintisiz devam etmesi ve halkın yoğun tepkisi karşısında tasarının görüşülmesi birçok kez ertelenirken taşınması konuşulan fakültelerin sayısı da azaltıldı.

Eylemlerde göze çarpan noktalardan biri ise sesini yükseltenler arasında sadece taşınacak fakültelerin öğrencileri değil; Siyasal Bilgiler, Hukuk, İletişim Fakültesi gibi diğer fakültelerden öğrenciler de bulunmasıydı. Bu koşullar altında, üniversitenin parçalanma yahut tamamen taşınma tehdidi altında her zaman olacağını söyleyen üniversite öğrencileri, ilk günden beri eylem meydanından ayrılmadılar ve yasa tasarısına direnişle karşılık verdiler.

Diğer yandan, üniversitelilerin artan sesleri karşısında siyaset alanından da bazı tepkiler geldi. Bu tepkilerden ilki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencilerin protestolarını “ideolojik” olarak tanımlamasıydı. Ardından, Atv isimli televizyon kanalının Üniversiteme Dokunma eylemlerini “provokasyon” olarak haberleştirdi. Bu kavramların hatalı kullanıldığına dikkat çekmek isteyen ve süren üniversite mücadelesinin halk tarafından yanlış anlaşılmasını engelleme kaygısı taşıyan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi öğrencileri, “Bir Öğrencinin Eylem Sözlüğü” başlığıyla bir video hazırladı.

Öğrencilerin videoya ilişkin açıklama ve gerekçeleri şöyle:

Türkiye genelinde 13 üniversitenin bölünmesine, seven fakültelerin birbirinden ayrılmasına yönelik girişimler, İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından 24 Nisan’dan bu yana protesto ediliyor. Bu süreçte gerek basın, gerekse siyasetçiler tarafından pek çok önemli kavram, yanlış anlamlarda kullanıldı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, bu hatalı kullanımlara yüreği dayanmadı. İşte bu kavramların arasında, çok önemli olan dört tanesini seçtik: İdeoloji, eylem, siyaset ve provokasyon. Aslında üzerine cilt cilt kitaplar yazılan bu kavramları birer dakikada tüm yönleriyle anlatmak mümkün değil, farkındayız; ama yanlışları düzeltmek de başlamak için güzel bir adım.