Unutmadık, Unutmayacağız!

10 Ekim 2015’te Barış talebiyle gittikleri Ankara’da hayatını kaybeden 103 insanımızın hikayelerini paylaşıyoruz.

Onları unutmadık, unutmayacağız!

Abdülkadir Uyan

26 yaşındaki Bingöllü Abdulkadir Uyan, 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ağabeyi ile Bingöl’de mühendislik bürosu açtı. Patlamadan bir gün önce İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne yüksek lisans başvurusu yaptı.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Mutluca köyüne defnedildi.

Metin Kürklü

53 yaşındaki Metin Kürklü işçi emeklisi ve EMEP Merzifon İlçe Başkanıydı. Amasya’dan arkadaşları ile doğum gününde gerçekleşen mitinge katılmak için Ankara’ya gitmişti.

Cenazesi 11 Ekim’de Amasya’nın Merzifon ilçesinde defnedildi.

Gökhan Akman

21 yaşındaki Gökhan Akman Uşak Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisi ve EMEP Uşak gençlik örgütü üyesiydi.

Uşak Üniversitesi internet sitesinde Rektör Prof. Dr. Sait Çelik imzasıyla Akman için başsağlığı mesajı yayınlandı.

Cenazesi 11 Ekim’de Denizli’nin Çameli ilçesi Kızılyaka Mahallesi’nde defnedildi.

Orhan Işıktaş

24 yaşındaki Orhan Işıktaş Selçuk Üniversitesi Lojistik Bölümü 3. sınıf öğrencisiydi.

Cenazesi 11 Ekim’de Mersin Tarsus ilçesindeki Tarsus’a bağlı Zübeyir köyünde defnedildi.

Işıktaş’ın annesi Müzeyyen Işıktaş cenazede, “Orhan, Ankara’ya barış için gitti. Barış için gidenleri öldürdüler. Herkesin başı sağolsun. Bir tek Erdoğan’ın başı sağ olmasın’’ diye konuştu.

Gülhan Karlı Elmascan / Yılmaz Elmascan

25 yaşındaki Gülhan Karlı Elmascan ilkokulda rehber öğretmen olarak görev yapıyordu. Adana Eğitim Sen üyesiydi.

Yılmaz Elmascan  TCDD makinisti ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şube Örgütlenme ve Eğitim Sekreteriydi.

Bir yıl önce evlenmişlerdi. Mitinge Adana’dan geldiler.

Adana’dan eyleme gidenlerden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyeleri; Bilgen Parlak, Hacı Kıvrak, Nevzat Sayan, Rıdvan Akgül, Fevzi Sert, Emek Partisi üyeleri Dilan Sarıkaya ve Gökhan Gökbörü, Emek Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Yurtman ile HDP üyesi Hacı Mehmet Şah ile birlikte hayatlarını kaybettiler.

Yılmaz Elmascan’ın cenazesi Urfa’nın Suruç ilçesinde, Gülhan Karlı Elmascan Konya’nın Ereğli ilçesinde defnedildi.

Nevzat Sayan

Adana’dan eyleme giden Nevzat Sayan TCDD çalışanı ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şube üyesiydi. 12 Ekim’de Karaman’da uğurlandı.

BTS üyeleri Yılmaz Elmascan, Nevzat Sayan, Bilgen Parlak ve Rıdvan Akgül’ün yolda çektiği selfie fotoğrafı yayınlandı.

Bilgen Parlak

45 yaşındaki Bilgen Parlak, Ankara tren garında çalışan bir makinistti. Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana şube üyesi olan Parlak’ın o gün izinli olduğu ve mitinge katıldığı öğrenildi.

İki çocuğu olan Parlak’ın cenazesi, memleketi Adıyaman/Kâhta’da toprağa verildi.

Hacı Kıvrak

Hacı Kıvrak 25 yıldır TCDD’de çalışıyordu.Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara şube üyesiydi. İki çocuğu vardı. 45 yaşındaki Kıvrak’ın cenazesi 11 Ekim’de Yozgat’ın Aydıncık ilçesi Üzümlük köyünde toprağa verildi.

Rıdvan Akgül

Rıdvan Akgül, Adana Devlet Demir yollarından çalışıyordu ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şube Sekreteriydi.

Cenazesi 11 Ekim’de Siirt’te Doğan Mahallesinde bulunan Şeyh Musa mezarlığında toprağa defnedildi.

Fevzi Sert

45 yaşındaki Fevzi Sert, TCDD İskenderun Müdürlüğü Atölye Amirliği teknisyeni ve Birleşil Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana şube üyesiydi. Sert evliydi ve üç çocuğu vardı.

Cenazesi, Adana’nın Kozan ilçesinde toprağa verildi.

Hacı Mehmet Şah Esin

Mitinge Adana’dan katılan Hacı Mehmet Şah (72) HDP üyesiydi. Adana’da 12 Ekim’de uğurlandı.

Gökmen Dalmaç

38 yaşındaki Gökmen Dalmaç Emek Partisi İstanbul Beyoğlu ilçe yöneticisi ve Devrimci Trabzonsporlular üyesiydi.

Bir dönem Eğitim Sen Trabzon Şube Sekreterliği yapan ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda çalışan Dalmaç, birkaç yıldır İstanbul’da yaşıyordu.

Eşi Firdevs Tat Dalmaç ile birlikte mitingteydi. Eşi patlamadan kurtulurken Gökmen Dalmaç hayatını kaybetti.

Dalmaç Trabzon’dan son yolculuğuna uğurlandı.

Elif Kanlıoğlu

20 yaşındaki Elif Kanlıoğlu Aydın’dan mitinge gidenler arasındaydı. Mersin Üniversitesi Yabancı Dil Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisiydi.

Cenazesi Artvin’in Arhavi İlçesi’nden uğurlandı.

Cenazede konuşan babası Emek Partisi (EMEP) Aydın il yöneticisi Ümit Kanlıoğlu “Benim kızım barış olsun, kimse ölmesin diye oradaydı. Benim kızım Laz’dı. Onun yanında Kürtler öldü, Çerkezler öldü, Türkler öldü, çocuklar ve barış isteyen insanlar öldü. Yeter, artık yeter diyoruz. Ses artık duyulsun. Sesi duyan duysun, duymayan cezasını bulsun” dedi.

Hakan Dursun Akalın

Amasya’da görev yapan öğretmen ve EMEP üyesi Hakan Dursun Akalın mitinge gitmeden önce sosyal medyada şu mesajı paylaşmıştı:

“Gel demekle gelmiyor. Umut edip beklemek acizlere göre. Kaçıp saklanacak vakitdeğil. Sevgi emek ister ya. Emek ve huzur için de emek. Ankara’daymış barşı, alıp gelmek gerek. Ben gidiyorum kalanlara selam olsun. Getirebilirsem barışı kızama sefa olsun…”

11 Ekim’de Amasya’da uğurlandı.

Ercan Adsız

42 yaşındaki Ercan Adsız EMEP Çanakkale İl Başkanıydı.

Cenazesi 11 Ekim’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde toprağa verildi.

Ayşe Deniz

Ayşe Deniz, HDP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu üyelesi ve mali müşavirdi.

Cenazesi 12 Ekim’de İzmir’de Berna Koç’la birlikte Soğukkuyu mezarlığına kadınlar tarafından defnedildi.

Berna Koç

İzmirli 26 yaşındaki Berna Koç, bir yandan temizlik işçisi olarak çalışıyor, bir yandan da üniversite sınavına hazırlanıyordu. Koç, Celal Bayar Üniversitesi Harita ve Kadastro bölümünü kazanmıştı. 2004 yılında sendikacılar, KaosGL’nin LGBT işçi ve memurların katılımıyla düzenlediği Gey-Lezbiyen İşçi Buluşması’nda da yer almıştı. Halkevleri İzmir şubesi üyesiydi.

Berna Koç, bebekken ailesini trafik kazasında kaybetmişti. Önce bir aileye evlatlık verildi. Bu ailesini de kaybedince yetiştirme yurdunda büyüdü.

Suruç Katliamı’nın ardından gözaltına alınan Berna Koç yayınlanan videonun altına yorum olarak şunları yazmıştı: “Bu görüntüleri çeken kişiye teşekkür ediyorum. Görüntülerdeki bendim. Biz sadece barış istiyoruz anneler evlatsız kalmasın istiyoruz, ve bize yapılan muamele bu. Siz bizi joplarken sizin istanbuldaki meslektaşlarınız İstanbul IŞİD sorumlusunu evinden gözaltına götürürken evinin halısı kirlenmesin diye ayağına galoş takıyor dedim.”

Berna Koç’un cenazesi binlerce insanın katılımıyla 11 Ekim’de, İzmir Konak Belediyesi önünden toplu törenle saat 11.00’de, Halkevi önünden saat 13.00’de uğurlandı.

Fatma Esen

45 yaşında Fatma Esen, HDP üyesiydi. İki çocuğu vardı.

Cenazesi 12 Ekim’de İstanbul Fatih Kadınlar Pazarı Eruhlular Derneği’ndeki törenin ardından kadınların omuzunda Gazi Mahallesi Mezarlığı’na defnedildi.

Gülbahar Aydeniz

Gülbahar Aydeniz, Ankara’daki mitingte hayatını kaybeden CHP gençlik kolları üyesi 11 kişiden biriydi. Aydeniz, Malatya Gençlik Kolları üyesiydi.

12 Ekim’de Malatya’da Umut Tan, Onur Tan, Gözde Aslan ve Sezen Vurmaz’ın cenazeleriyle gerçekleşen törenin ardından Şejir Mezarlığı’na defnedildi.

Eren Akın

19 yaşındaki Eren Akın CHP MalatyaGençlik Kolları üyesiydi. Cenazesi 11 Ekim’de Malatya’da toprağa verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çektirdiği selfie sosyal medyada yer aldı. Radikal.com.tr Akın’ın bu yıl gerçekleşen Uğur Mumcu anmalarında “Vurulduk ey halkım unutma bizi” dizelerini okuduğu görüntüleri paylaştı. Görüntülere buradan ulaşabilirsiniz.

Canberk Bakış

Adnan Menderes Üniversitesi ve Emek Gençliği Üyesi Canberk Bakış da Ankara’da hayatını kaybetti.

Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi olan Bakış, 11 Ekim’de Malatya’da uğurlandı.

Üniversite resmi sitesinde rektör Prof. Dr. Cavit Bircan imzasıyla taziye mesajı yayınlandı.

Tayfun Benol

1961 doğumlu Tayfun Benol, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 1988’de mezun oldu. Lise yıllarıdan itibaren sosyalist mücadele içinde oldu. İnşaat İşçileri Sendikası’nın kurucularındandı.

Politika Gazetesi’nin sorumlu yazıişleri müdürüydü. bianet için Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan “100leşme” yazılarından birini kaleme almış ve Leman Halasının hikayesini paylaşmıştı.

Tayfun Benol 12 Ekim’de Karacaahmet Şakirin camisinde kılınacak öğle namazının ardından Maltepe Başıbüyük Mezarlığında toprağa verildi.

Arkadaşı Gülengül Altıntaş, onu “Tayfun Benol, Bir Güzel İnsan” başlıklı yazısında anlattı.

Nizamettin Bağcı

56 yaşındaki Nizamettin Bağcı inşaat işçisiydi. Evliydi ve iki çocuğu vardı. Cenazesi 11 Ekim’de Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde toprağa verildi. Bağcı’nın kardeşi Nevzat Bağcı, “Bunlar barış şehidi. Barış olsun diye gittiler” dedi.

Kasım Otur

48 yaşındaki Kasım Otur Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Malatya eski Şube Başkanı ve Malatya Şube Mali Sekreteriydi.

Evli ve bir çocuğu olan Otur’un cenazesi 11 Ekim’de Malatya’da defnedildi.

Başak Sidar Çevik / Nilgün Çevik

Başak Sidar Çevik Atılım Üniversitesi İnşaat Fakültesi son sınıf öğrencisiydi.

Halası Nilgün Çevik 41 yaşındaydı ve üç çocuğu vardı.

Nilgün Çevik ağabeyi İzzettin Çevik ve eşi Hatice Çevik ile Urfa’dan Ankara’ya mitinge gelmişti. Başak Sidar Çevik de ailesiyle miting alanında buluştu. Nilgün Çevik ile Başak Sidar Çevik hayatını kaybetti.

Patlama sonrası Başak Sidar Çelik’in anne ve babasının fotoğrafı katliamın fotoğrafı olarak manşetlerde yer aldı.

Cenazeleri Suruç’a gönderilirken babası İzzettin Çevik, “Kızım Atılım Üniversitesi 4. sınıfta okuyordu. Buluşma noktasında beklerken kızım yanımıza geldi. Sonra alana girdik. Birilerine güveniyorduk. Barış diyorduk, başka bir şey demiyorduk. Sadece barış… Onlar da Ankara’nın göbeğinde bizlere bunları yaptılar. Acımız çok büyük. Tek istediğim şey şimdi canlarımızı toprağa vermek. Eşim şu an hastanede tedavi altında, başka bir şey söylemek istemiyorum” dedi.

Nilgün Çevik’in ağabeyi Erdal Çevik,  “21 yaşındaki yeğenim üniversite okuyordu. 41 yaşındaki 3 çocuk annesi kızkardeşim kanseri yenmişti ama bombaya yenildi” dedi.

Resul Yanar

Manisa Saruhanlu ilçesinden inşaat işçisi Resul Yanar evliydi ve dört çocuğu vardı. Cenazesi 11 Ekim’de Manisa’da toprağa verildi.

Resul Yanar’ın babası Cafer Yanar, “Biz barış için bağırıyoruz, çağırıyoruz. Ne diyeyim, yalvarıyoruz. Peşimizi yine bırakmıyorlar yine bırakmıyorlar. Ne yapacağız. Biz barış istiyoruz, savaş istemiyoruz. Savaştan kimse bir şey anlamaz ki. Kimsenin karı yoktur. Barıştan, kardeşlikten güzel ne var” dedi.

“Biz bunu biliyoruz. Ama biz yine barış istiyoruz. 10 tane gitse, 20 tane gitse 100 tane de gitse biz yine barış istiyoruz. Hainlerin Allah belasını versin. Allah’ın izniyle yine bir gün uzağa giderler. İnşallah onlar da aynı acıyı çekerler. Allah büyüktür. Eğer, Selahattin Demirtaş deseydi, ‘Biz seni başkan yapacağız’, biz bugünleri görmezdik. Başkanlık istiyor adam, 400 milletvekili istiyor. Sevdirsin kendini millete 400 milletvekili versin.”

Mehmet Ali Kılıç

Malatyalı Mehmet Ali Kılıç, CHP Malatya Gençlik Kolları yöneticilerindendi. Hakkari Yüksekova’da yaptığı zorunlu askerliği 10 gün önce tamamlamıştı. Kılıç, Hekimhan ilçesinde düzenlenen CHP genel başkanı Kemal kılıçdaoğlu’nun da katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

Tekin Arslan

İnşaat İşçileri Sendikası kurucularından, Yönetim Kurulu üyesi Tekin Aslan, mitinge İstanbul’dan gitmişti. Cenazesi 12 Ekim’de Kartal Cemevi’nden kaldırıldı.

Sezen Vurmaz

52 yaşındaki Sezen Vurmaz, Malatya Vergi Dairesi’nde çalışıyordu. 15 yaşındaki kızıyla birlikte Ankara’daydı. Malatya Arguvanlı Vurmaz patlamada hayatını kaybederken, patlamada yaralanan 15 yaşındaki kızının tedavisi sürüyor.

Sezen Vurmaz, Malatya Yeşilyurtspor takımın futbolcusu Onur Vurmaz’ın annesiydi.

12 Ekim’de Malatya’da gerçekleşen törenin ardından Şehir Mezarlığı’nda defnedildi.

Dilaver Karharman

Dilaver Karharman, 61 yaşındaydı ve beş çocuğu vardı. Memleketi Karaman’da yapılan cenaze töreninde cenaze namazını imam olan kardeşi Ferit Karharman kıldırdı. Namaz sonrası Ferit Karharman el yazısıyla yazılmış ve çoğaltılmış bir basın metni dağıttı.

Ferit Karharman, metinde “Ankara’da meydana gelen bombalama olayında hayatını kaybeden Dilaver Karharman, daha önce geçirmiş olduğu bel fıtığı ameliyatının rutin kontrolü için Ankara’da bulunmaktaydı. Herhangi bir siyasi görüşün elamanı ve temsilcisi olarak orada bulunmamaktaydı”.

 Onur Tan / Umut Tan

Umut ve Onur Tan amca çocuklarıydı.

Umut Tan liseyi yeni bitirmişti.

Onur Tan Nişantaşı Üniversitesi’nde 2 yıllık Anestezi Teknikerliği okuyor ve KPSS’ye hazırlanıyordu.

CHP Malatya Gençlik Kollarından hayatını kaybeden 11 kişi arasında yer aldılar.

12 Ekim’de hayatını kaybeden üç kişi ile birlikte Malatya’da gerçekleşen cenaze töreninin ardından Yeşilyurt ilçesi Uğrak Mahallesi Mezarlığı’nda defnedildiler.

Kocaeli Büyükşehir Belediye’si CHP’li meclis üyesi Dilek Tan, kuzenleri Onur ve Umut Tan ile birlikte teyzesinin kızı Sarıgül Tüylü de Ankara’daki patlamada hayatını kaybetti.

Sarıgül Tüylü

35 yaşındaki Sarıgül Tüylü’nün 10 ve 5 yaşlarında iki çocuğu vardı.

HDP Sarıyer İlçe Örgütü üyesi olan Tüylü’nün cenazesi 12 Ekim’de Kağıthane’deki Nurtepe Cemevi’nden kadınların omuzlarında uğurlandı.

Dilan Sarıkaya

22 yaşındaki Dilan Sarıkaya Çukurova Üniversitesi arkeoloji Bölümü öğrencisiydi. EMEP üyesiydi. Cenazesi Adana’da yüzbinlerce kişi tarafından karşılandı.

Dilan Sarıkaya’nın babası İzzet Sarıkaya, “Benim yoldaşımı ona öğrettiğim ilk sloganla göndermek istiyorum. Faşizme ölüm, halka hürriyet. Yoldaşım yoldaşlarımıza selam söyle” diye konuştu. Teyzesi Yıldız Erdoğan, Dilan’ı şöyle anlattı: “Kalbinde asla kötülük taşımıyordu. O çocuk oraya silahla gitmedi, yüreğinde sevgi ile gitti. Dilan’la hayallerimiz vardı. Hayallerimizi mahvettiler, bitirdiler. Kalbinde sadece sevgi, barış, umut vardı, hayalleri vardı o çocuğumun. Hayallerimizi bizden aldılar. Bir çocuğu öldürdüler, 100 kişiyi yaktılar, yaktılar bizi.”

Cenazesi 12 Ekim’de Adana’da defnedildi.

Ali Kitapçı

Demiryolu işçisi Ali Kitapçı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara Şube Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri’ydi.

12 Ekim’de Ankara Garı önünde yapılan anmanın ardından Ankara Karşıyaka mezarlığında defnedildi.

Anarşi İnisiyatifi, Kitapçı’nın ardından “Ali, Ali. Sendikacı Ali, Ali Kitapçı, Ali abi, anarşist Ali, her anarşist gibi kara ali. Başkalarınınkinde nasıldı bilmem ama, bizim hayatımızda çok değerli ve önemli bir yeri vardı. Türkiye anarşist hareketinin ilk sendikacısı dersem herhalde yalan olmaz. Grevlerde lokomotifleri deviren, kapıları zincirleyen, rayları kapatan dava adamı. neşe kaynağımızdın be, kim anlatsın şimdi bize İngiltere kömür madenlerindeki anarko sendikalist mücadele hikayelerini” mesajını paylaştı.

Cenaze töreninde Ali Kitapçı’nın eşi Emel Kitapçı, “Biz dedik ki bu ülkeye barış gelsin, Bu ülkenin yoksulu, emekçisi, Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i, kadını, erkeği için barış gelsin dedik. Biz ‘barış’ dedik, onlar ‘ölüm’ dedi. Biz katilin kim olduğunu biliyoruz. Ama biz dimdik ayaktayız. Biz vicdanımızla, ahlakımızla ayaktayız, mücadelemiz devam edecek. Bizi bir kez öldürürler ama bin kez doğururlar. Arkadan vuran bu kahpe sürüye karşı bu ülkeye barış, özgürlük gelecek” diye konuştu.

İsmail Kızılçay

49 yaşında İsmail Kızılçay İnşaat İşçileri Sendikası üyesiydi. İki çocuğu vardı.

Ethem Sarısülük’ün vurulmasının ardından 5 Haziran’da Ankara’da yapılan protestoda yaralanmıştı.

Hamallıktan, inşaat işçiliğine, depo işçiliğinden, temizlik işçiliğine birçok iş kolunda çalıştığı belirtilen Kızılçay’ın cenazesi 11 Ekim’de Kastamonu’nun Tosya ilçesi Aşağıkayı köyünde uğurlandı. Vasiyeti üzerine 1983’te evine yapılan baskında hayatını kaybeden Aslan Tel’in 10 metre yanına defnedildi.

Muhammet Demir

19 yaşındaki Muhammet Demir, İstanbul Özel Biruni Üniversitesi Elektro Nöron Fizyoloji Bölümü 1. Sınıf öğrencisiydi.

Cenazesi 12 Ekim’de memleketi Hakkari’nin Bağışlı Köyü’nde binlerce kişinin katılımıyla uğurlandı.

Korkmaz Tedik

Korkmaz Tedik EMEP üyesiydi. Cenazesi 12 Ekim’de binlerce kişinin katılımıyla Batıkent Cemevi’ndeki törenin ardından Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

Veysel Atılgan / İbrahim Atılgan

Veysel Atılgan 9 yaşındaydı. TCDD Diyarbakır Müdürlüğü’nde çalışırken beş yıl önce tayini Ankara’ya çıkan 55 yaşındaki babası İbrahim Atılgan ile mitingteydi.

İbrahim Atılgan, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Ankara şube üyesiydi. Oğlu Veysel Atılgan, Batıkent’teki Kürşad Bey İlkokulu’nda 3/A sınıfında okuyordu. Kısa bir süre önce çekilmiş videosunda avukat olmak istediğini söylüyor, ailesinden bisiklet, tablet ve bilgisayar istiyordu.

Cenazeleri 11 Ekim’de Batman’da defnedildi.

Veysel Atılgan Öğretmeni Sabahat Yıldırım, öğrencisinin ardından şöyle yazdı:

“Sevgili öğrencim Muhammed Veysel Atılgan, küçücük bedeninde taşıdığın kocaman yüreğinle barış dediğin için babanla el ele katillerin hedefi oldun. Başkentin göbeğinde faşist saldırıya maruz kaldın. Arkadaşlarınla daha dün mendil kapmaca oynarkenki coşkun gözlerimin önünden gitmiyor. Şimdi söyle güzel gözlü güzel yürekli çocuğum nasıl anlatırım

“Ben bu dersi seni anmadan nasıl veririm? Seni, barış sözünü kullanmadan anlatırsam eksik olur, barış dersem peki arkadaşların sormaz mı ‘barış ölüme eş mi öğretmenim?’ diye. Küçücük bedenin ağzı salyalı katillerin hangi egolarını tatmin etti acaba? Güzel gözlü, güzel yürekli oğlum sana söz, oturmaktan hoşlandığın o cam kenarındaki yerin hep senin olacak. Barışın güvercini sensin artık benim için…”

Emine Ercan

Emine Ercan 55 yaşındaydı. EMEP üyesiydi. İki çocuğu vardı. Cenazesi 12 Ekim’de Çorum Hacı Bektaş Cemevi’nden kadınların omuzlarında uğurlandı, Büyük Divan Köyü’nde toprağa verildi.

Cenazede konuşan eşi Cuma Ercan, “Eşim barış için oraya gitmişti. ölümler dursun diye Ankara’ya gitmişti. Ama eşim barış için orada öldü” dedi.

Kübra Meltem Mollaoğlu

Kübra Meltem Mollaoğlu HDP İstanbul 1. Bölge 16. Sıra milletvekili adayıydı. Evliydi ve iki çocuğu vardı.

11 Ekim’de Üsküdar’da bulunan Karacaahmet Mezarlığı’na gerçekleşen cenaze törenine çok sayıda kişi katıldı.

Meryem Bulut

70 yaşındaki Meryem Bulut, Barış Annesi ve HDP İstanbul Şişli Yönetim Kurulu Üyesiydi. Torunu bir yıl önce Şengal’de IŞİD’e karşı savaşırken ölmüştü.

Bulut’un cenazesi Batman’da İkiztepe köyü mezarlığında torunun yanına defnedildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iyi tanıdığını belirttiği Meryem Bulut için “O yaşıyla başıyla gittiğim her yerde her barış eyleminde Meryem Ana’yı gördüm. Her zaman en önde cesur bir şekilde, inançlı ve kararlı bir şekilde barışın ve özgürlüğün bir olduğunu bilerek mücadelesini yürüttü. Meryem Ana’yı kim sevmezdi? IŞİD barbarları sevmezdi. Çünkü Meryem Ana’nın çocukları IŞİD’e kan kusturan, boyun büktüren kahramanlardı. Onu biliyorlar ve her birimizin böyle olması lazım” dedi.

Seyhan Yaylagül

Seyhan Yaylagül 46 yaşındaydı, evliydi ve iki çocuğu vardı. Öğretmen eşiyle Maraş’ın Elbistan ilçesinden Ankara’ya gitmişti.

Elbistan’dan gidenlerden hayatını kaybeden Ebru Mavi ile birlikte Elbistan’daki cemevinde tören düzenlendi. Yaylagül, Malatya’da defnedildi.

Ebru Mavi

20 yaşındaki Ebru Mavi Ankara Üniversitesi Kimya Bölümü 2. Sınıf öğrencisiydi. Miting için Alanya’dan gelen dayısı HDP İlçe Eş Başkanı İsmail İşli’yi görmeye gitmişti.

Cenazesi Elbistan’da uğurlandı.

Ali Deniz Uzatmaz

19 yaşındaki Ali Deniz Uzatmaz, bu yıl Mersin Üniversitesi Elektrik Bölümü’ne başlamıştı. Antep Emek Gençliği Yöneticisiydi.

11 Ekim’de Maraş’ın Narlı İlçesinde Cem Evi’nde yapılan cenaze töreniyle uğurlandı.

Uzatmaz’ın Gezi direnişinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın pankartını taşıdığı fotoğraflara, arkadaşlarının onun için taşıdığı fotoğraflar eklendi.

Ziya Saygın

ESP üyesi ve HDP Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Saygın (56), Sivas’ta Düzova Köyü Cemevi’nde düzenlenen törenle uğurlandı. Saygın evliydi ve iki çocuğu vardı.

Cenaze töreninde AA Sivas fotomuhabiri Serhat Çağdaş’ın çektiği bu fotoğraf Ankara Katliamı’nın simge fotoğraflarından biri oldu.

Vahdettin Özgan

Vahdettin Özgan, HDP Üsküdar İlçe Örgütü üyesiydi.

Cenazesi Ankara’da hayatını kaybeden diğer HDP Üsküdar ilçe örgütü üyeleri Cemal Avşar, Selim Örs, Azize Onat ve Ahmet Katurlu ile birlikte İstanbul’da Yavuz Selim Camisi’ndeki törenle uğurlandı. Törene HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP’li vekiller de katıldı.

Dudullu HDP ilçe binasına götürülen cenazeler, ardından Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cemal Avşar

Cemal Avşar HDP Üsküdar ilçe örgütü üyesiydi.

12 Ekim’de İstanbul’da Ümraniye Yavuz Selim Camii’nde Vahdettin Özkan, Selim Örs, Azize Onat ve Ahmet Katurlu ile birlikte gerçekleşen cenaze töreniyle uğurlandı.

M. Ender Öndeş, Özgür Gündem’de yayınlanan “Ortalamanın ahlaksızlığı ve Üsküdarlı Cemal Abi” başlıklı yazısında şöyle dedi:

“Üsküdar’dan Cemal Abi vardı, bilir misiniz? Sessiz, sakin bir adam… HDP binasını açıp kapar, çay demler, gelenleri güleç yüzüyle karşılar. Daha geçen gün dolmuşta yanımıza oturmuştu. Ben önce çıkaramadım, kızım eğilip kulağına (yasal bir partinin adını fısıltıyla söylemeyi öğrenmiş bir çocuk olarak) ‘Siz HDP’den değil misiniz?’ diye sormuştu. Sonra, yol boyunca konuştuk. ‘Çok saldırıyorlar bize’ demişti, ‘ama yine kazanacağız.’

“Cemal abi şimdi yok. O alçak gönüllü, sakin adamdan geriye, Ankara otobüsünde çekilmiş bir fotoğraf kaldı.”

Ahmet Katurlu

40 yaşındaki Ahmet Katurlu HDP Üsküdar İlçe Örgütü üyesiydi. Dört çocuğu vardı, boyacıydı.

Cenazesi Ankara’da hayatını kaybeden diğer HDP Üsküdar ilçe örgütü üyeleri ile birlikte 12 Ekim’de İstanbul’da Yavuz Selim Camisi’ndeki törenle uğurlandı.

Selim Örs

HDP Üsküdar İlçe Örgütü üyesi Selim Örs’ün Ankara’da mitinge giderken çekilen fotoğrafı sosyal medyada yer aldı.

Cenazesi Ankara’da hayatını kaybeden diğer HDP Üsküdar ilçe örgütü üyeleri ile birlikte 12 Ekim’de İstanbul’da Yavuz Selim Camisi’ndeki törenle uğurlandı.

Azize Onat

Azize Onat, HDP Üsküdar İlçe Örgütü üyesiydi.

Cenazesi Ankara’da hayatını kaybeden diğer HDP Üsküdar ilçe örgütü üyeleri ile birlikte 12 Ekim’de İstanbul’da Yavuz Selim Camisi’ndeki törenle uğurlandı.

Dicle Deli

Dicle Deli 17 yaşında bir lise öğrencisiydi.

Bakırköy Belediyesi’nde zabıta memuru olan babası, patlama öncesini şöyle anlattı: “Kızımla yaşamış olduğumuz bir olaydan dolayı aramız biraz limoniydi. Bu yüzden benim yanıma geldi ve kızım bana ‘baba seni seviyorum’ dedi. Bende kızıma ‘seni seviyorum kızım’ dedim. Daha sonra kızımı bağrıma basmıştım ve bir daha basmak nasip olmadı.”

Deli’nin cenazesi Silivrikapı Mezarlığı’nda defnedildi.

Güney Doğan

Güney Doğan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiydi. Saırgazi Taşdelen Cemevi’nde 12 Ekim’de uğurlandı.

Cenaze töreninde konuşan arkadaşları Doğan’ın yüksek bir puan ve derece ile üniversiteye girdiğini söyledi.

“İTÜ’de Newruz kutlaması yapmıştık. O zaman birlikte halay çekmiştik. Hatta Güney’in bize halay dersleri verdi. Çok eğlenceli, hayat dolu bir çocuktu. Maalesef bir katliamda kaybettik onu. Hepimiz çok üzgünüz, İTÜ olarak, bütün Türkiye olarak. Bu savaş artık bütün Türkiye’ye sıçramaya başladı. Barışı isteyen herkes artık katlediliyor. Güney her zaman bizim mücadelemizde yaşayacak. Onu her zaman yaşatacağız. Barış mitingine gittiğinden haberdardık. Hatta hepimiz gidecektik. Basit sebeplerden dolayı biz de gidemedik. Kime sorsak ‘ben de gidecektim ama işim çıktı’ diyor. Çok hayat dolu bir insandı. Belki de Türkiye bir bilim insanını kaybetti.”

Binali Korkmaz

İSKİ emeklisi Binali Korkmaz HDP Avcılar ilçe yöneticisiydı. İki çocuğu vardı, çocuklarından Rojda Korkmaz DİHA Çukurova Büro Haber Şefi.

12 Ekim’de İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi’nden uğurlandı.

Mehmet Zakir Karabulut

26 yaşındaki Mehmet Zakir Karabulut Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi’nde harita mühendisliği son sınıf öğrencisi ve HDP Tokat İl Örgütü Saymanıydı.

Cenazesi 12 Ekim’de memleketi Bitlis’te defnedildi. Babası M. Zeki Karabulut, “Şehit Kürdistan ve tüm halkların şehididir. Umarım barışı getirmeye gidenlerin şahadeti barışa vesile olur ve bu ölümler son olur” dedi.

Leyla Çiçek

23 yaşındaki Leyla Çiçek HDP Tarsus İlçe Yönetim Kurulu Üyesiydi. Cenazesi 12 Ekim’de Tarsus’ta defnedildi.

Metin Peşman

Metin Peşman Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yönetim kurulu üyesiydi. Cenazesi 12 Ekim’de Tarsus’ta uğurlandı.

Mesut Mak

Mesut Mak, Tarım Orkam Sen İzmir Şube Yönetim Kurulu üyesi ve EMEP üyesiydi. Kardeşi Kenan Mak, 1998’de Bolu’da üniversite öğrencisiyken öldürülmüştü. 12 Ekim’de Dersim’de Adil Gür ile birlikte defnedildi.

Adil Gür

Adil Gür, EMEP Dersim üyesiydi.

Cenazesi 12 Ekim’de Dersim’de Mesut Mak ile birlikte defnedildi.

Gökhan Gökbönü

18 yaşındaki Gökhan Gökbönü  EMEP Adana Gençlik Örgütü’ndendi. Patlamadan bir gün önce Twitter hesabından “Bekle beni Ankara ben geliyorum…” yazmıştı. 7 Ekim’de ise miting hakkında “Çok az bi zaman kaldı güp güp atıyor kalbim…” paylaşımında bulunmuştu.

Cenazesi Adana Ceyhan’da Yılankale Mahallesi’ndeki mezarlığa defnedildi.

Şebnem Yurtman

23 yaşındaki Şebnem Yurtman Mersin Üniversitesi öğrencisi ve Emek Partisi Mersin İl Yönetim Kurulu üyesiydi.

Cenazesi 12 Ekim’de Adana’nın Karaisalı ilçesi Bucak köyünde defnedildi. Cenaze töreninde EMEP adına konuşan Halil İmrek, “Şebnem bir Türk olarak, Kürtlerin, Arapların kardeşliğini savundu. Kürtlerin uzattığı eli, bir Türk olarak tuttu” diye konuştu.

Osman Turan Bozacı

Emekli öğretmen Osman Turan Bozacı 58 yaşındaydı, EMEP üyesiydi.

12 Ekim’de Rize’nin Pazar İlçesi’nde toprağa verildi.

Cenazede konuşan oğlu Çağlayan Bozacı “”Sadece babam değil, yoldaşımdı. Ben babam diye ağlıyordum, yanımda biri oğlum diye ağlıyordu. Sonuçta biz büyük bir resmin küçük parçalarıyız. Aslında büyük resme bakmak lazım. Katillerimizi tanıyoruz. Kim olduklarını çok iyi biliyoruz. Biz unutmuyoruz, siz de unutmayın. Bu karanfil bana değil, hepimizedir. Hepinizi seviyorum” dedi.

İdil Güneyi

52 yaşındaki İdil Güneyi TCDD’de başmühendis olarak görev yapıyordu. Hacettepe Üniversitesi mezunu fizik mühendisiydi. Trabzonlu olan ve ailesi Bursa’da yaşayan bir çocuğu olan Güneyi, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Ankara Şube Kadın Sekreteriydi.

12 Ekim’de Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki cenaze töreniyle defnedildi.

Abdullah Erol

Abdullah Erol HDP Giresun Milletvekili Adayıydı. İnsan Hakları Derneği (İHD), GÖÇ-DER, ÇEV-GÖN, KURDİ-DER ve Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır grubu üyeliği gibi değişik sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yürüttü.

44 yaşındaki Abdullah Erol evliydi ve iki çocuğu vardı. Cenazesi 12 Ekim’de Diyarbakır Teniköy’de uğurlandı.

Mehmet Hayta

Mehmet Hayta, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Gençlik Kolları üyesi ve aynı zamanda İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu 2. sınıf öğrencisiydi.

Memleketi Malatya’da toprağa verildi.

Özver Gökhan Arpaçay

Özver Gökhan Arpaçay, 32 yaşında bir matematik öğretmeniydi. KESK üyesiydi. İstanbul Deftarlarlığı’nda çalışıyordu. Film çekmek istiyordu.

Memleketi Kars’ta toprağa verildi.

Şirin Kılıçalp

Konya’nın Kulu ilçesinde doğan 34 yaşındaki Şirin Kılıçalp İstanbul’da Hacı Ethem Üktem Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yapıyordu. Kılıçalp, Eğitim Sen İstanbul Kadınlar Sahnesi oyuncusuydu.

Yazar ve gazeteci İlhan Taçcı’nın, saldırıda yaralananlara kan vermek için gittiği hastanede kuzeni Şirin Kılıçalp’in ölümünü nasıl öğrendiğini Cumhuriyet’e yazdı.

11 Ekim’de memleketi Konya’nın Kulu ilçesinde defnedildi.

Uygar Coşkun

Uygar Coşkun, 33 yaşında ve avukattı. Evli ve bir yaşında oğlu vardı. Birleşil Taşımacılık Çalışanları Sendikası avukatıydı.

Ankara Adliyesi önünde meslektaşları Coşkun için bir basın açıklaması yaptı. Cenazesi 12 Ekim’de Ankara’da Batıkent Pir Sultan Cemevi’nden kaldırıldı.

Ahmed Alkhadi

Filistinli Ahmed Alkhadi (27) Hatay Halkevi ile birlikte mitinge katılmıştı. Yaşam Hakkı Meclisleri üyesiydi. Antakya’da yaşayan ve Halkevi üyelerine İngilizce ve Arapça dersler veriyor, Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi’nde de gönüllü öğretmenlik yaparak Arapça öğretiyordu.

Ahmet Khaldi’nin ailesinin ailesinin Gazze’deki evinin önünde taziye çadırı açıldı.

Dünya Al-Vatan sitesinde yayımlanan habere göre, Ahmed’in 63 yaşındaki babası Mahmud, “Ahmed beni en son bayramda aradı, bayramlaştık. Kardeşlerine bayram harçlığı göndermişti. Dönmek için hala fırsat kolluyordu. Çünkü burada nişanlanacaktı” diye konuştu.

Alkhadi’nin ölümünden sonra Filistin Halk Kurtuluş Cephesi bir açıklama yayınlayarak saldırıyı kınadı, “Ahmet’in bu yürüyüşte şehit düşmesi, emperyalizm, siyonizm ve bölgenin gerici güçlerine karşı verilen mücadelenin hepimizin ortak mücadelesi olduğunu gösteriyor” dedi.

Cenazesi 16 Ekim’de ailesine teslim edildi.

Nurullah Erdoğan

Nurullah Erdoğan, 24 yaşındaydı. Arkadaşları ona “Ulaş” diye hitap ediyordu.

Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEM-GENÇ) ve HDP Şişli İlçe Örgütü üyesiydi. Nişantaşı’nda bir firmada motosiklet kuryeliği yapıyordu.

11 Ekim’de Siirt’in Pervari ilçesi Çat köyünde defnedildi.

Gözde Arslan

Gözde Arslan mitinge Malatya’dan katılmıştı. CHP Malatya Gençlik Kolları üyesiydi.

12 Ekim’de Malatya’da düzenlenen törenin ardından Şehir Mezarlığı’nda defnedildi.

Aycan Kaya

Aycan Kaya HDP İstanbul Üsküdar İlçe Eş Başkanıydı. 42 yaşındaki Kaya dört çocuğu vardı. Cenazesi 12 Ekim’de Batman’dan uğurlandı.

Yunus Delice

Adıyaman doğumlu 22 yaşındaki Yunus Delice, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisiydi.

12 Ekim’de memleketi Adıyaman’ın Kömür Beldesinde defnedildi.

Sevgi Öztekin

Sevgi Öztekin, 1964 Ankara doğumluydu. Evli ve bir çocuk annesiydi. 11 Ekim’de Batıkent Pirsultan Cemevi’nden sonra, Karşıyaka Cami’nde kılınan öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Ailesi, bianet’in Ankara’da hayatını kaybedenlerin hikayeleri haberi için Sevgi Öztekin’i şöyle anlattı:

“Barış mitingine Ankara’dan katılan canlardandı. Evliydi ve bir çocuk annesiydi. Deli doluydu, dobra ve protokolsuzdü. İçi içine sığmazdı. O gün diğer özgürlük ve barış sevdalısı dostlarıyla alanlara inmişti.

“Türküler düşmezdi dilinden. Onun barış türküsünü susturdular Ankara Garı’nda, hunharca ve kahpece katledilen Sevgimiz 1964 Ankara doğumluydu.11 Ekim 2015 tarihinde Batıkent Pirsultan Cemevi’nden sonra, Karşıyaka Cami’nde kılınan öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda yine sevgi ve barış dilekleriyle toprağa verildi.”

Mehmet Tevfik Dalgıç

Mehmet Tevfik Dalgıç’ın cenazesi Alanya’da defnedildi.

Sevim Şinik

Sevim Şinik Alanya’dan Ankara’ya gidenler arasındaydı. Cenazesi Alanya’da defnedildi.

Emin Aydemir

Manisalı Emin Aydemir inşaat işçisi ve HDP Saruhanlı İlçe Teşkilatı üyesiydi. 48 yaşındaki Aydemir evliydi ve beş çocuğu vardı. Ağrı’dan 1993 yılında Manisa’nın Saruhanlı İlçesi’ne bağlı eski beldelerden Azimli Mahallesi’ne göç etmişti.

Oğlu ile birlikte Manisa’dan mitinge gidenlerle Ankara’ya geldi. Oğlu tuvalete gittiği sırada yaşanan patlamada hayatını kaybetti.

11 Ekim’de Manisa Saruhanlı’da uğurlandı.

Fatma Karabulut

43 yaşındaki Fatma Karabulut HDP Üsküdar İlçe Başkanlığı’nda görevliydi. Bir çocuğu vardı.

Karabulut’un cenazesi memleketi Konya’nın Cihanbeyli İlçesi’ne bağlı Kırkışla’da defnedildi.

Ramazan Tunç

24 yaşındaki Ramazan Tunç, İstanbul’da inşaat işçisiydi. Dört çocuğu vardı. 12 Ekim’de Van’da uğurlandı.

Erol Ekici

38 yaşındaki Erol Ekici İstanbul’dan mitinge gitmişti, İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisiydi.

Cenazesi 12 Ekim’de Erzincan’ın Beşsaray köyünde uğurlandı.

Ekici için 90’lı yıllarda eğitim gördüğü Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsünde dönem arkadaşları anma düzenledi. 14 Ekim’deki anmada Erol Ekici’nin hayatının her döneminde ezilenlerin, hor görülenlerin yanında saf tutan bir insan olduğu belirtilerek, bu katliamların barış ve özgürlük mücadelesini durduramayacağı vurgulandı.

Erol Ekici’nin Erzincan’daki mezarından getirilen toprak, 21 Temmuz 2012 günü öldürülen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Hasan Selim Gönen adına üniversite orta bahçesine dikilen fidanın dibine döküldü.

Feyyat Deniz

Cenazesi 12 Ekim’de Diyarbakır’da gerçekleşti. Cenazede konuşan kardeşi Seyitxan Deniz “Ağabeyimi vasiyeti üzerine babamın yanına gömüyoruz. Onun son vasiyetini yerine getirdik. Bize bu katliamı yaşatanları asla unutmayacağız” dedi.

Necla Duran

30 yaşındaki Necla Duran Halkevleri üyesiydi. 12 Ekim’de memleketi Hatay’da toprağa verildi.

Osman Ervasa

24 yaşındaki Osman Ervasa Ordu Havalimanı’nda görev yapan bir DHMİ personeliydi.  Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Havacılık Şube üyesiydi.

Batman Havalimanı’nda görev yaparken Ordu-Giresun Havalimanı’nın açılmasıyla buraya tayin edilmişti. 12 Ekim’de Amasya’nın Suluova ilçesinde defnedildi.

Ramazan Çalışkan

35 yaşındaki Ramazan Çalışkan HDP Bursa İnegöl üyesiydi.

11 Ekim gecesi Bursa’nın İnegöl ilçesinde toprağa verildi.

Vedat Erkan

Vedat Erkan 19 yaşındaydı. Geçtiğimiz yıl Baykan’a bağlı Veysel Karani beldesinde lise öğrenimini tamamlayan ve çalışmak üzere Ankara’ya ağabeylerinin yanına giden Erkan, Barış Mitingi’ne aynı işyerinde çalıştığı arkadaşlarıyla gitmişti.

12 Ekim’de Siirt’tin Baykan (Hawêl) ilçesine bağlı Çelikli (Baqinê) köyünde defnedildi. Vedat Erkan’ın babası Orhan Erkan, “Oğlum tüm halkımızın, barış isteyen herkesin şehididir. Bu yolda çok bedeller ödendi, biz işte böyle bir durumdayız” dedi.

Abdülbari Şenci

Abdülbari Şenci HDP Şişli ilçe örgütü üyesiydi. Yedi çocuğu vardı. Maçka parkında gece bekçiliği yapıyordu.

Cenazesi 14 Ekim’de Van’a gönderildi. Doğum yeri Siirt’in Pervari ilçesi Çat köyünde defnedildi.

Niyazi Büyüksütçü

Emekli öğretmen Niyazi Büyüksütçü mitinge Alanya’dan katılmıştı. KESK’in kuruluşunda aktif rol almıştı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Kurucusu, HDP Gazipaşa İlçe Eş Başkanıydı.

Cenazesi Bolu’nun Mudurnu ilçesi Sarıyer köyünde 12 Ekim’de defnedildi.

Gazi Güray

Emekli işçi Gazi Güray’ın üç çocuğu vardı. Miting için Mersin’den Ankara’ya giden Alevi dernekleri grubu arasındaydı. 12 Ekim’de memleketi Dersim’in Mazgirt ilçesinde uğurlandı.

Sabri Elmas

Sabri Elmas, mitinge Adana’dan katılmıştı. 67 yaşında, ticaretle uğraşan Sabri Elmas’ın sekiz çocuğu vardı. Sabri Elmas’ın cenazesi 12 Ekim’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde toprağa verildi.

Erhan Avcı

Adana’dan mitinge katılan Erhan Avcı hurdacıydı. Cenazesi 12 Ekim’de Adana’da Küçükoba Mezarlığı’nda defnedildi.

Ümit Seylan

Ümit Seylan Erzurum’un Tekman ilçesinde yaşıyordu. Bu yıl Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İngilizce Maliye bölümünü kazanmıştı. İki hafta önce geldiği Ankara’da arkadaşlarının yanında kalıyordu.

Seylan’ın cenazesi 13 Ekim’de teşhis edildi. 15 Ekim’de Erzurum Tekman’da defnedildi.

Serdar Ben

Serdar Ben 1982 Dersim Ovacık doğumluydu. İnşaat İşçileri Sendikası örgütlenme üyesiydi.

Konfeksiyondan Tuzla Tersanelerine kadar değişik sektörlerde çalıştı. Çağlayan tekstil atölyelerinde çalıştığı yıllarda Konfeksiyon İşçileri Derneği’nde (KİD) faaliyet yürüttü. Son iki yıldır İnşaat İşçileri Sendikası’nda örgütlenme uzmanı olarak görev yapıyordu.

10 Eylül 2014’te HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile birlikte Meclis’te düzenlenen basın toplantısına katılan sendika yöneticileri arasındaydı.

Buradaki konuşmasında Türkiye çapında inşaat işçilerinin sorunlarını dile getirmişti.

Ermeni Soykırımı’nın 100. yılın için 27 Nisan 2015’te Alınteri dergisinde kaleme aldığı yazıda annesinin ailesinin Soykırım tanıklığını aktarmıştı.

Oya Açan, Serdar Ben’in ardından yazıda “Maviş” diye hitap ettiklerini anlattı.

15 Ekim’de İstanbul’da saat 11.00’de Gazi Mahallesi’nde eski karakol durağında toplanılarak Gazi Mezarlığı’na yürünerek son yolculuğuna uğurlandı.

Nevzat Özbilgi

Nevzat Özbilgi HDP İstanbul Şişli örgütünde çalışıyordu. Ağrılıydı. Cenazesi 15 Ekim’de Ağrı merkezde bulunan Güneysu köyünde defnedildi.

Hasan Baykara

Hasan Baykara Alanya’da yaşıyordu, mermer ustasıydı. Evliydi ve dört çocuğu vardı.

Eşi Bediha Baykara, Adli Tıp önünde DNA eşleşmesini beklediği sırada “Alanya’dan Ankara’ya öğretmenler, sendikadan insanlar bir düğüne gider gibi gittiler. O kadar mutluydu ki: Tıraş oldu, güzel giyindi. Çünkü barışa gidiyordu o” diye konuştu:

“Dört çocuğum var. Kızlarımdan biri geçtiğimiz 1 Eylül’de Dünya Barış gününde evlendi. Bir kızım da Türkçe öğretmenliğinde okuyor.

“Babası, ‘kızım sen bir Kürt olarak Türkçe öğretmeni mi olacaksın’ diye dalga geçerdi. Kızım da, ‘baba ben çocuklara Türkçe konuşmayı öğreteceğim’ derdi. Biz hep beraber yaşlanmayı düşünüyorduk. Eşim hayatımda gördüğüm en dürüst adamdı. MHP’lisi de onu severdi, CHP’lisi de onun arkadaşıydı. Bir kızımı evlendirdik, diğeri üniversite kazanınca ilk defa bir odamız olmuştu. Kızlarımız gidince bir yatak aldık kendimize. Bugüne kadar hep salonda yattık. Kızlarım ve oğullarım rahat olsun istedik. 23 yıldan sonra kaç eşte gördünüz hâlâ birbirine ‘seni seviyorum’ diyen?”

Cenazesi 15 Ekim’de Fatma ve Bedriye Batur ile birlikte Alanya’da defnedildi.

Fatma Batur

Fatma Batur’a Filiz diye hitap ediyorlardı. HDP Alanya İlçe Teşkilatı Eşbaşkanıydı. İki çocuğu vardı. Cenazesi 15 Ekim’de Bedriye Batur ve Hasan Baykara ile birlikte Alanya’dadefnedildi.

Bedriye Batur

Bedriye Batur’un üç çocuğu vardı. Fatma Batur’un yeğeniydi. Cenazesi 15 Ekim’de Fatma Batur ve Hasan Baykara ile birlikte Alanya’da defnedildi.

Ata Önder Atabay

Ata Önder Atabay, Malatyalı bir öğretmen, Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube üyesiydi.

Beşiktaşlıydı.Uzun süre atama beklemişti. Evlenmiş ancak düğünleri henüz yapılmamıştı.

Patlamada yaralandı. Elif Çongur Hürriyet’te 13 Ekim’de yazdığı “Önder uyan, Beşiktaş şampiyon” başlıklı yazısında onu anlattı.

16 Ekim’de tedavi gördüğü Gazi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 17 Ekim’de Memleketi Malatya Hekimhan’dan uğurlandı.

Esfet Duran

Saldırıda bacağından yaralanan Tüm Bel-Sen Edirne Şube Başkanı 47 yaşındaki Esfet Duran, 5 Kasım 2015’te işe gitmek için köy evinden çıkıp aracına binmek istediği sırada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Mustafa Budak

Ankara Garı’ndaki 10 Ekim katliamında omurilik zedelenmesi nedeniyle ağır yaralanan ve yaklaşık 20 aydır tedavi altında olan Mustafa Budak 25 Haziran 2017’de hayatını kaybetti.

Ağa Bayar

Saldırıda ağır yaralanan ve o günden beri tedavi gören Ağa Bayar 22 Aralık 2017’de hayatını kaybetti.

56 yaşındaki Ağa Bayar Ankara’daki barış mitingine katıldığında emekliliğine iki ay kalmış bir badana işçisiydi.

Diyarbakır’da doğdu. Lise ikinci sınıfın sonunda eşi Sakine Bayar ile evlendi. Önce Diyarbakır’da Ergani Belediyesi’nde çalıştı. 1989’da İstanbul’a taşındıktan sonra sırasıyla Fatih, Küçükçekmece ve Avcılar belediyelerinde memurluk yaptı. Avcılar Belediyesi’nin başkanıyla anlaşamadığı için istifa etti.

Mitinge İstanbul’dan aynı otobüsle gittiği arkadaşlarını patlamalarda kaybetti. Kendisi ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Altı ay bağırsakları vücudunun dışında bir torbada yaşamak zorunda kaldı. Fiziki tedavisi bitti ancak Bayar, katliamda kaybettiklerini ve patlama anlarını hiç unutamadı.

4 Mart 2017 gecesi, eşi Sakine Bayar’a 10 Ekim’deki patlamaların videosunu tekrar izletmek istedi. Eşi “Artık yeter” dese de kendisi izlemeye devam etti ve bir saat sonra kalp krizi geçirdi ve yoğun bakımda tedavi altına alındı. O günden beri de tedavi altındaydı.

bianet’ten Tansu Pişkin, Bayar’ın kızı Meral Bayar ve eşi Sakine Bayar ile görüşmüştü. Meral Bayar, “Memurken de hep grevlerde, önde, halaylardaydı” demişti.

* Bu haberi basında yer alan bilgiler ve sosyal medyadaki paylaşımlarla derledik.

Hayatını kaybedenlerin isimleri:

 1. Abdülkadir Uyan
 2. Metin Kürklü
 3. Gökhan Akman
 4. Orhan Işıktaş
 5. Gülhan Karlı Elmascan
 6. Yılmaz Elmascan
 7. Nevzat Sayan
 8. Bilgen Parlak
 9. Hacı Kıvrak
 10. Rıdvan Akgül
 11. Fevzi Sert
 12. Hacı Mehmet Şah Esin
 13. Gökmen Dalmaç
 14. Elif Kanlıoğlu
 15. Hakan Dursun Akalın
 16. Ercan Adsız
 17. Ayşe Deniz
 18. Berna Koç
 19. Fatma Esen
 20. Gülbahar Aydeniz
 21. Eren Akın
 22. Canberk Bakış
 23. Tayfun Benol
 24. Nizamettin Bağcı
 25. Kasım Otur
 26. Başak Sidar Çevik
 27. Nilgün Çevik
 28. Resul Yanar
 29. Mehmet Ali Kılıç
 30. Tekin Arslan
 31. Sezen Vurmaz
 32. Dilaver Karharman
 33. Umut Tan
 34. Onur Tan
 35. Sarıgül Tüylü
 36. Dilan Sarıkaya
 37. Ali Kitapçı
 38. İsmail Kızılçay
 39. Muhammet Demir
 40. Korkmaz Tetik
 41. Veysel Atılgan
 42. İbrahim Atılgan
 43. Emine Ercan
 44. Kübra Meltem Mollaoğlu
 45. Meryem Bulut
 46. Seyhan Yaylagül
 47. Ebru Mavi
 48. Ali Deniz Uzatmaz
 49. Ziya Saygın
 50. Vahdettin Özgan
 51. Cemal Avşar
 52. Ahmet Katurlu
 53. Selim Örs
 54. Azize Onat
 55. Dicle Deli
 56. Güney Doğan
 57. Binali Korkmaz
 58. Mehmet Zakir Karabulut
 59. Leyla Çiçek
 60. Metin Peşman
 61. Mesut Mak
 62. Adil Gür
 63. Gökhan Gökbönü
 64. Şebnem Yurtman
 65. Osman Turan Bozacı
 66. İdil Güneyi
 67. Abdullah Erol
 68. Mehmet Hayta
 69. Özver Gökhan Arpaçay
 70. Şirin Kılıçalp
 71. Uygar Coşkun
 72. Ahmed Alkhadi
 73. Nurullah Erdoğan
 74. Gözde Arslan
 75. Aycan Kaya
 76. Yunus Delice
 77. Sevgi Öztekin
 78. Mehmet Tevfik Dalgıç
 79. Sevim Şinik
 80. Emin Aydemir
 81. Fatma Karabulut
 82. Ramazan Tunç
 83. Erol Ekici
 84. Feyyat Deniz
 85. Necla Duran
 86. Osman Ervasa
 87. Ramazan Çalışkan
 88. Vedat Erkan
 89. Abdülbari Şenci
 90. Niyazi Büyüksütçü
 91. Gazi Güray
 92. Sabri Elmas
 93. Erhan Avcı
 94. Ümit Seylan
 95. Serdar Ben
 96. Hasan Baykara
 97. Fatma Batur
 98. Bedriye Batur
 99. Nevzat Özbilgi
 100. Ata Önder Atabay
 101. Esfet Duran
 102. Mustafa Budak
 103. Ağa Bayar

Kaynak: Bianet