Valinin İstanbul’a ‘mutluluk ve sûkun’ hediyesi: Kalekol

İstanbul Başakşehir’de, sınır bölgelerinde inşa edilen ‘kalekol’ yapıldı. Açılışa katılan İstanbul Valisi Şahin, huzur, sükun ve mutluluğun yolunun kalekolla sağlanacağını savundu.

İstanbul Başakşehir’de ‘kalekol’ olarak bilinen üst düzey yüksek güvenlikli karakol açıldı.

TEM, Özel Tim, Çevik Kuvvet ve asayiş polislerinin konuşlandırılacağı bu merkezden, Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Esenyurt, Esenler, Bağcılar ve Arnavutköy ilçelerindeki toplumsal olaylara “hızlı müdahalenin” hedeflendiği kaydedildi.

Valiye göre ‘mutlu yaşam ve sûkun’un yolu kalekol

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan Başakşehir Şahintepe mahallesindeki kalekolun açılış törenine katıldı. Törende konuşan Vali Şahin, “İnsanoğlunun en temel ihtiyacı beslenme ihtiyacıdır. Onun hemen akabinde güvenlik ihtiyacı vardır. Beslenmeden sonra eğer güvenliğiniz yoksa, sizin o yaşamdan beklediğiniz kaliteyi ve huzuru bulmanız mümkün değil. Dolayısıyla devletin de en önemli görevlerinden birisi, vatandaşının huzurunu, sükununu ve mutlu yaşamasını sağlamaktır. Bizler de İstanbul’da bu noktada elimizden gelenin en fazlasını yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Emniyet Müdürü: Bu kent için hayallerim var

Güvenlik açısından İstanbul’la ilgili hayallerinin olduğunu belirten İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan ise, “Birinci önceliğimiz terör. En önemli mücadele terörle ilgili kısmı. Sırasıyla devam eden, toplumsal, asayiş ve diğer olaylar. Ben şöyle bir şey hayal ediyorum: vatandaş ‘imdat’ dediğinde, yardım istediğimde gelebileceğimiz en kısa sürede bizim için en kıymetli şey” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kalekolun açılışı yapıldı; protokol üyeleri, emniyet mensupları ve mahalle sakinlerine kalekol gezdirildi.

3 bin metrekarelik alan, 2 kule

Yaklaşık 3 bin metrekarelik alanın üzerine inşa edilen kalekolun yüksek duvarları bulunuyor. Kalekolun çevresini saran bu duvarların kalındığı 30 santimetre. 10 metre yüksekliğinde 2 kulesi olan kalekolun camları da kurşun geçirmez. Kalekolda 5 ofis, 2 yatakhane, çok amaçlı kafeterya, dinleme alanları ve nezarethaneler bulunuyor.