Yasak Elma tek değil, sinema sektöründe taciz durdurulmalı

Yasak Elma dizisinde başrol olarak oynayan Talat Bulut bir taciz olayı ile daha tekrar gündeme geldi. Öncesinde de oyuncu Hande Ataizi’nin kendisini taciz ettiğini açıkladığı Talat Bulut’un bu kez de Yasak Elma setinde çalışan 19 yaşındaki kostüm asistanını taciz ettiği belirtiliyor.

Olayın üzerine durumu açıklayan ve dava açmaya hazırlanan set işçisi kadın Ekmek ve Gül’e verdiği röportajda “Davacı olmak istiyorum ve elimden geldiğince herkese duyurmak istiyorum ki bir daha kimse böyle bir durum yaşamasın. Ben daha 19 yaşındayım ve bir çok yaşıtıma yapılıyor bu. Karşımızdaki insan oyuncu olduğu için bu durumu yaşayanlar korkabiliyor, susabiliyor. Ben de belki hukuki yollardan bir şey elde edemeyeceğim ama en azından her yere duyurduğum için vicdanım rahat olacak ki bir daha kimse böyle bir olay yaşandığında susmacayak.” demişti. Sinema sektöründe tacizin yaygın olduğunu ancak  oyuncular ünlü olduğu için iftira atmak ile suçlanma korkusu gib pek çok sebep ile tacize uğrayanların sustuğunu söyleyen kadın, “Kadın olduğumuz için bunların başımıza gelmesine sessiz kalmayalım.” diyerek tüm kadın set çalışanlarına bir çağrıda bulunmuştu.

Dizi oyuncularının ve set çalışanları da süreç içinde kadın çalışana destek olurken, yönetmen ve yapımcılarda olay ile ilgili bir açıklamada bulunarak setlerde yaşanan taciz olaylarının son bulması için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. Açıklamanın tam hali ise şöyle;

 

Türkiye sinema sektörüne emek veren yapımcı ve yönetmenler olarak, ülkemizde her alanda olduğu gibi, sektörümüzde de kadın çalışanlara yönelik taciz ve istismar olayları yaşandığını biliyoruz ve setlerimizde bu olayların son bulması için elimizden geleni yapıyoruz.

Yasak Elma adlı televizyon dizisinin başrol oyuncusu Talat Bulut’un, sette bir kostüm asistanını taciz ettiğini, kostüm asistanı genç kadının süreci yargıya yansıtma kararıyla birlikte öğrendik.

Bizler, Türkiye toplumunda taciz ve istismar vakalarını ifşa etmenin kadınlar için ne kadar zor olduğunu biliyoruz, ‘kadının beyanı esastır’ ilkesine inanıyoruz.

Yargıya taşınmakta olan bu taciz vakasında, kostüm asistanı arkadaşımızın yanında olduğumuzu, bundan sonra filmlerimizde adı tacize karışmış isimlere yer vermeyeceğimizi kamuoyu önünde açıklıyoruz.

Sektörümüzde kadına yönelik şiddet, taciz ve istismarın takipçisiyiz, kamera önündeki ve arkasındaki bütün kadın arkadaşlarımızın yanındayız.

 

Saygılarımızla,

 

Ahu ÖztürkYönetmen
Ali VatanseverYönetmen
Anna Maria AslanoğluYapımcı
Aslı ErdemYapımcı
Aslı FilizYapımcı
Ayşe Ayben AltunçYönetmen
Ayşe ToprakYönetmen
Belma BaşYönetmen
Belmin SöylemezYönetmen
Berrak SamurYapımcı/Yönetmen
Beste YamalıoğluYapımcı
Bilge Elif ÖzköseYapımcı
Birol AkbabaYapımcı
Bülent İşbilenYönetmen
Ceylan Naz BaycanYapımcı
Ceylan Özgün ÖzçelikYönetmen
Çiğdem MaterYapımcı
Deniz KoçakYönetmen
Derya DurmazYönetmen
Dilde MahalliYapımcı
Diloy GülünYapımcı
Ekin ÇalışırYapımcı
Emin AlperYönetmen
Emine YıldırımYapımcı
Emre AkayYönetmen
Enis KöstepenYapımcı
Ferit KarolYönetmen
Filiz Gülmez PakmanYönetmen
Gökçe Işıl TunaYapımcı
Güliz SağlamYönetmen
Haşmet TopaloğluYapımcı
Kaan MüjdeciYönetmen
Kenan TekeşYönetmen
Korkut AkınYönetmen
Melek ÖzmanYönetmen
Mine ÖzerdenYönetmen
Mizgin Müjde ArslanYönetmen
Müge ÖzenYapımcı
Nadir ÖperliYapımcı
Nedim Hazar BoraYönetmen
Nefes PolatYapımcı
Nesra GürbüzYapımcı
Oya ÖzdenYapımcı
Pelin EsmerYönetmen
Ramin MatinYönetmen
Selcen ErgunYönetmen
Selin Vatansever TezcanYapımcı
Seren YüceYönetmen
Sevil DemirciYapımcı
Seyhan KayaYapımcı
Su BaloğluYapımcı
Suzan GüverteYapımcı
Tolga KaraçelikYönetmen
Yasemin AkıncıYönetmen
Yunus Ozan KorkutYönetmen
Zeynep KorayYapımcı