Yeni kabinenin ilk toplantısı yapıldı: İşte konuşulan konular!

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Kalın’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

  • Bakanlıklara üst düzey atama yapılacak.
  • Bütçe disiplini önceliklerimiz arasında. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türkiye ekonomosinin, siyasetinin güçlü olduğunu göstermek açısından hatırlatmak önemliydi.
  • Böyle bir darbe girişimi başka bir ülkede olsaydı bu kadar hızlı toparlanamazdı. Pazar günü tüm ülke çapında anma yapılacak. Pazar günü Cumhurbaşkanımız mezarlık ziyareti başlayacak, öğle namazı kılınacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ziyareti olacak.
  • Cumhurbaşkanımız NATO’da Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları anlattı.NATO’da 3 sunum yaptı. NATO sonuç bildirgesi bizim için memnuniyet vericidir.
  • 9 politika kurulu inşa edildi. Atamalar yapılınca çalışmalar başlayacak. Sistemin tam manası ile oturduktan sonra sayı arttırabilir. Bir Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı daha atanabilir. Cumhurbaşkanımız ve  bakan arkadaşlarımızla dar toplantılar yapabilir. Haftada bir ya da iki haftada bir kabine toplantılarının yanında daha dar toplantılar yapılacak.
  • Çipras ile Cumhurbaşkanımızın kapsamlı bir görüşmesi oldu. Bu  görüşmede Türkiye’den kaçan 8 darbeci asker ve Türkiye’deki tutuklu Yunan askerleri de konuşuldu. Somut olarak sürece baktığımız zaman maalesef giderek Yunan hukuk sisteminde salıverilmeye doğru gitttiğini müşade ediyoruz.
    İkili ilişkilerimiz kapsamında bir gerginlik oluşturacaktır. Darbecileri sevindirecek adım atmamasını umuyoruz.
  • OHAL’in süresi 18 Temmuz’da sona eriyor. Uzamaması konusunda Cumhurbaşkanımızın tasarrufu da var biliyorsunuz. OHAL kalktıktan sonra da mücadele aynen devam edecek. Tehdit içerecek bir unsur olursa OHAL süreci yeniden gelebilir.