Yeniden görülmeye başlanan Nevin Yıldırım davasından tahliye çıkmadı

Kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan erkeği özsavunma kullanarak öldüren ve hakkında verilen kararın bozulmasıyla yeniden yargılanmaya başlayan Nevin Yıldırım davasında tahliye çıkmadı.

Gazete Karınca’nın haberine göre; Isparta’nın Yalvaç ilçesi Korukaya köyünde kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan Nurettin Gider’i özsavunma kullanarak öldürdüğü için hakkında verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım’ın yeniden yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü.

Çok sayıda kadın ve kadın örgütü Yıldırım’a destek olmak için Yalvaç Adliyesi’nde görülen duruşmaya katıldı.

Duruşmada ilk olarak söz alan Yıldırım’ın avukatları, daha önce köylülerin verdiği çelişkili ifadeleri anımsatarak, yargılama sürecinin daha detaylı yapılmasını istedi.

Avukatları, “adli kontrol” ile tahliye talep ettikleri Yıldırım’ın, tutukluluk sürecinin fazlasıyla aşıldığını dile getirdi.

Mütalaasını veren savcı ise tahliye talebinin reddini ve yerel mahkemenin aldığı müebbet kararının devamını istedi.

Avukatların tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti de duruşmayı 24 Ocak’a erteledi.

‘Bu bir meşru müdafaa dosyasıdır’

Kadınlar, duruşma sonrası adliye binası önünde bir açıklama yaptı.

“Erkek adalet değil, gerçek adalet” yazılı pankart açan kadınlar, 6 yıldır Yıldırım’a özgürlük istediklerini söyleyerek, bu davanın bir erkek şiddeti davası olduğunu dile getirdi.

Bu davanın meşru müdafaa dosyası olduğunu vurgulayan kadınlar, mahkeme heyetinden “haksız tahrik” ve “iyi hal indirimi” talep etmeye devam edeceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmüştü.

O tarihten itibaren tutuklu olarak yargılanan Yıldırım hakkında 2015 yılında müebbet hapis cezası verilmişti.

Avukatların davayı Yargıtay’a taşımasıyla açılan temyiz davası ise 14 Eylül 2017’de görülmüştü.

Yargıtay da yerel mahkemenin müebbet hapis cezasını usulden bozmuştu.