Yunanistan, Türkiye’de yüklenen bomba malzemesi taşıyan gemiyi durdurdu iddiası

Yunanistan donanmasının, Mersin ve İskenderun limanlarından yüklenen ve Cibuti ve Umman’a gitmeyi planlayan Tanzanya bandıralı gemide amonyum nitrat, elektriksiz patlayıcılar ve 11 adet sıvılaştırılmış petrol gazı tankı bulduğu iddia edildi.

Yunanistan donanması, Tanzanya bandıralı olduğu öğrenilen gemiyi Girit açıklarında durdurdu. Girit yakınlarında seyreden gemide amonyum nitrat, elektriksiz patlayıcılar ve 11 adet sıvılaştırılmış petrol gazı tankı bulunduğu bildirildi.

Yunanistan sahil güvenliğinden Amiral Ioannis Argiriou gazetecilere verdiği demeçte, “Malzemeler Libya’ya gönderildi” dedi. Materyalin “taş ocaklardaki işlerden bomba ve terör eylemleri yapılmasına kadar her türlü iş için” kullanılabileceğini belirtti.

Belgeler Türkiye’de yüklendiğini gösteriyor

Reuters Haber Ajansı’nın aktardığına göre, gemide yer alan belgeler, malzemelerin Mersin ve İskenderun limanlarından yüklendiği ve geminin Cibuti ve Umman’a gitmeyi planladığını ortaya koydu. Sahil güvenlik, geminin Cibuti ve Umman kayıt defterinde hiçbir nakliye haritası bulunmadığını belirtti. Ancak yapılan ilk soruşturmalara göre geminin kaptanı taşınan yükün tamamının Libya’daki Misrata limanına götürülmesi talimatını aldığını söyledi. Gemi mürettebatından 8 kişi, sabah sorgulanmak üzere gözaltına alındı.