Zarif: Saddam, Halepçe katliamını Batı’nın silahlarıyla gerçekleştirdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif,  Saddam Hüseyin’in Halepçe katliamını Batı ülkelerinden aldığı kimyasal silahlarla gerçekleştirdiğini ifade etti.

Muhammed Cevad Zarif, Irak’ın Halepçe kentindeki katliamın 31’inci yılı nedeniyle Twitter’dan yayınladığı  açıklamada Saddam’ın katliamı gerçekleştirirken kullandığı silahları Batı ülkelerinden temin ettiğini açıkladı.

“Ne biz ne de Kürt kardeşlerimiz bu katliamı asla unutmayacağız.”

Batı ülkelerinin Halepçe’ye yönelik kimyasal saldırıyı önce inkar ettiğini daha sonra ise İran’ı suçladıklarını aktaran Zarif açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Batı ülkeleri, müttefiklerinin (Saddam’ın) kendileri tarafından üretilen kimyasal silahları kullanarak bu katliamı gerçekleştirdiği ortaya çıkınca sessiz kalmayı tercih etti. Batı, 31 yıl önceki Halepçe ve Serdeşt’teki vahşi saldırıyı unutmak isteyebilir ancak ne biz ne de Kürt kardeşlerimiz bu katliamı asla unutmayacağız.”

Kimyasal silahlarla yapılan Halepçe Katliamı

Halepçe’ye kimyasal saldırı, İran-Irak Savaşı sırasında dönemin Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in Kürtlere karşı başlattığı Enfal Hareketi’nin son aşaması olarak gerçekleştirildi.

Saddam Hüseyin, savaşta İran’a destek vermekle suçladığı Halepçe halkının bombalanması talimatını verdi. Bunun üzerine Irak ordusuna ait savaş uçakları, 16 Mart 1988’de Halepçe’de halkın üzerine gaz bombaları yağdırdı. Saldırıda yaklaşık 5 bin kişi öldü, 7 binden fazla kişi yaralandı.